Shoferi personal i Kryetarit të Partisë Lista Serbe Sllavko Simic, e ka penguar ekipin e portalit arbresh.info për të kryer detyrën e tij.

Sipas raportimeve të arbresh.info, Simiq ka vizituar një shkollë të mesme të ulët dhe më pas të ashtuquajturën Komunën paralele të Prilluzhës. Ekipit të arbresh.info ju pamundësua të jetë i pranishëm për të raportuar ngjarjet, përderisa mediet serbe u lejuan të jenë prezente.

Për me tepër, siç bën të ditur gazetarja e arbresh.info, Elmedina Ballazhi, pas tentimit të saj për të hyrë në takimin e dytë, ajo është sulmuar nga personeli i Simiqit, duke e goditur atë me bërryl në gjoks dhe duke i mbyllur derën asaj dhe kameramanit.

Rasti nuk është raportuar në Policinë e Kosovës.

Kajtaz Gecaj, korrespodent i Gazetës ZËRI, është kërcënuar nga kreu i Drejtorisë për Kulturë të Skenderajt.  

Kërcënimi ka ardhur si rezultat i një artikulli me titull: “Këtë vit, Komuna e Skenderajt pagoi katër portare, asnjë lokal”, shkruar nga Gecaj.

“Para pak çasteve, Ramiz Shala, drejtor i Kulturës më ka kërcënuar se do të më sulmojë fizikisht nëse edhe njëherë ia përmendi emrin në gazetë, edhe pse emrin ia ka përmendur kolegu i tij, Kastriot Gashi – ka shkruar Gecaj në rrjetin social Facebook.

Rasti është raportuar në Policinë e Kosovës, që tanimë është në fazën e hetimeve.

“Policia ka ndërmarr veprimet e menjëhershme policore, përderisa sot në mesditë, zyrtari nga komuna ka shkuar në SP Skënderaj dhe aty është  intervistuar. Pas intervistimit është njoftuar Prokurori i Shtetit i cili udhëzon që rasti të mbetet për informim dhe në vazhdimësi të merren veprime hetimore të cilat do e vërtetojnë nëse ka ekzistuar vepra penale…” është shkruar në përgjigjen e Policisë së Kosovës për AGK-në.

Gazetari i Portalit IndekOnline Ensar Ramadani është sulmuar fizikisht nga Ministri i Tregtisë dhe Industrisë – Endrit Shala.

Ngjarja ka ndodhur në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, ku gazetari ishte duke e ndjekur gjendjen e një zyrtari të Partisë Nisma Social Demokrate – Luan Maloku, i cili ishte plagosur pak orë më parë në djalë të qytetit të Prishtinës.

Ministri Shala i ka kërkuar telefonin gazetarit, i cili ka refuzuar t’ia jap. Me të refuzuar, Endrit Shala e godet në fytyrë gazetarin Enes Ramadani.

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka kontaktuar Portalin IndeksOnline dhe Policinë e Kosovës, e cila në atë kohë ishte duke e intervistuar gazetarin për ngjarjen. Nga kontakti me gazetarin Ensar Ramadani, AGK është njoftuar se prokurori ka autorizuar Policinë e Kosovës për të shqyrtuar rastin.

Bazuar në informatat e më vonshme nga mediat, Prokurori i Shtetit ka intervistuar Ministrin Shala. Përmes një komunikate për media, Inspektorat Policor ka rekomanduar po ashtu suspendimin e dy policëve të cilët ishin prezent, por që nuk kishin intervenuar.

Derisa po zhvillohej një seancë gjyqësore, njëri nga gazetarët dhe monitoruesit e emisionit “Betimi për Drejtësi” është sharë dhe ofenduar nga M. Z.

Gjatë seancës gjyqësore, M. Z. aa sharë dhe ofenduar gazetarin dhe monitoruesin e Institutit të Kosovës për Drejtësi, sepse kishin publikuar një video, teksa ai shikonte ndeshje të boksit përderisa procesi gjyqësor po zhvillohej.

Bazuar në informatat e ofruar nga udhëheqësit e IKD-së për Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, si rezultat i një lajmi të publikuar nga ta, M. Z. ka filluar sharjet ndaj të gjithë të pranishmëve të mediave përfshirë edhe monitoruesit e tyre. Sipas tyre, një veprim i tillë përbën shkelje të procedurës gjyqësore, të cilat janë paraparë me nenin 301 të Kodit të Procedurës Penale. IKD konsideron se janë bërë lëshime edhe nga gjyqtari i seancës Vesel Ismaili, i cili nuk kishte vendosur rend bazuar në kompetencat e tij.

IKD ka kërkuar zyrtarisht mbështetje nga AGK për të reaguar dhe mbështetur ata në mbrojtjen e punës së tyre dhe aktiviteteve në monitorimin e gjykatave dhe organeve tjera të drejtësisë.

Deputeti i Kosovës, Veton Berisha publikisht i ka bërë presion gazetarit të Radio Kosovës Denis Galushi përmes një shkrimi në llogarinë e tij personale ne Facebook.

Ai ka akuzuar Denis Galushin si person i cili ka nxitë përçarje mes komunitetit Rom, Ashkali dhe Egjiptas përmes editorialeve të tij.

“Bazuar në publikimin e tij të datës 18. 10. 2019, me titull: “Roma + Ashkali + Egjiptian = ROMA” kemi konstatuar se ka kryer vepër penale duke nxitur përçarje dhe mosdurim si dhe duke mohuar identitetin Egjiptian dhe Ashkali ne konstatojmë se ka shkelur Kushtetutën , ligjet në fuqi dhe nenin 141 i KPK-së”, ka shkruar Berisha në rrjetin social Facebook.

Deputeti Berisha ka treguar se ka ngritur kallëzim  penal në Prokurorinë Themelore të Prishtinës. Denis Galushi ka kërkuar mbrojtje ligjore nga AGK duke e aplikuar mekanizmin e Memorandumit të Mirëkuptimit me Odën e Avokatëve të Kosvës. AGK është duke e monitoruar nga afër rastin dhe do ta mbështetë Denis Galushin në punën e tij si gazetar.

 

Mejreme Gashi është sulmuar fizikisht nga një person, në fshatin Karaçevë të Kamenicës, teksa ishte duke realizuar një kronikë për aktivitetet e disa kazinove në këtë vend me 7 nëntor 2019.

Pasi që janë intervistuar disa qytetarë, gazetarët kanë provuar të xhirojnë në njërën prej kazinove të fshatit, por ekipi i Klan Kosovës hasi në rezistencë nga disa njerëz që gjendeshin aty.

”Fillimisht mua dhe Rilindit na janë vërsulur duke na sulmuar verbalisht me fjalët më të rënda, na shanë, na ofenduan me fjalë banale. Pastaj njëri nga ta më goditi pas koke me dorë. E kjo nuk i mjaftoi prapë vazhdoi me sulme verbale ndaj tërë ekipit të Klan Kosovës derisa u shoqërua nga të pranishëm të tjerë duke na thënë ”Ikni nga këtu”, ”Mos na xhironi veturat”, kjo pasi aty kishte njerëz që ushtronin këtë veprimtari”. Ka deklaruar ajo për mediumin në të cilin punon.”

Rasti është paraqitur në polici dhe është njoftuar prokurori me rastin. Gjithashtu në këtë rast ishte përfshirë edhe një tjetër gazetar, Rilind Matoshi, i cili ishte pjesë e ekipit të Klan Kosovës.

Kazinotë në Kosovë janë të ndaluara me ligj që prej marsit të vitit 2019.

 

Një familjar i Imamit Sead Bejta nga Zhabari – Mitrovicë, ka kërcënuar ekipin e Klan Kosovës, derisa ishin duke e realizuar një storie ku imami Sead Bejta dhe një grua S. B. ishin protagonist.

” Nëse publikohet vetëm një sekuencë për këtë rast, ose ti ose unë do të jemi mi tokë”, u ka thënë ai ekipit të Klan Kosovës.

Ky është një sulm me jetë dhe rasti më i rrezikshëm në Kosovë deri më tani që nga Janari i vitit 2019. Gazetarja e cila ishte anëtare e ekipit, ka njoftuar AGK se nuk e ka paraqitur rastin zyrtarisht në polici vetëm për të shmangur rrezikun dhe për të mos e tensionuar situatën.

 

Me datën 27 tetor 2019, Arsim Rexhepi, pronar i një kompanie ndërtimi ka sulmuar fizikisht Norë Kelmendin, gazetare e Ekonomia Online.

Kelmendi ishte duke e realizuar kronikën për një incident në Prishtinë, ku si rezultat i rrëshqitjes së dheut ishin dëmtuar disa vetura. Gjatë kryerjes së punës së saj është penguar nga z. Rexhepi, i cili e ka kapur nga krahu dhe me forcë e ka larguar nga vend-punishtja. Ekipi i Ekonomia Online kishte leje nga Inspektorati i Punës për të bërë xhirimin.

Në lidhje me incidentin, Policia e Kosovës ka intervenuar dhe i ka intervistuar të dy; Arsim Rexhepin dhe Norë Kelmendin.

Përmes një postimi në Facebook, Hysen Durmishi, Zyrtar i Lartë në Lëvizjen Vetëvendosje ka kërkuar arrestimin e Drejtorit të Klan Kosova – Baton Haxhiu dhe Redektorit të Insajderit Vehbi Kajtazi. Ai ka akuzuar ata si persona të përfshirë në vdekjen e Astrit Deharit.

“Astriti u vra. Vrasësit dhe urdhërdhënësit duhet të dënohen. Prokuroria duhet menjëherë, ama menjëherë, qysh sot, të shpallë urdhërarrest për Sylë Hoxhen, Nexhmi Krasniqin, Dhurata Hoxhën, Baton Haxhiun, Vehbi Kajtazin e plot të tjerë, në mënyrë që të zbulohet e vërteta. Nuk do të ndalemi kurr deri te e vërteta për Astritin.”

Astrit Dehari ishte aktivist i Lëvizjes Vetëvendosje, i cili është gjendur i vdekur me 5 nëntor 2016 në Burgun e Prizrenit. Të martën, me 24 tetor 2019, familja e tij ka marrë raportin nga Instituti i Mjekësisë në Llozan – Zvicër, i cili ka konstatuar se përfshirjen e një personi të tretë në vdekjen e tij nuk duhet përjashtuar.

<