Radiotelevizioni i Kosovës – RTK, përkatësisht trupat e tij udhëheqës, kanë ndërmarrë masa disiplinore ndaj punonjësve të saj në mënyrë selektive.

Drejtuesit e RTK-së formuar komisione disiplinore për të marrë masa ndëshkuese ndaj një grupi gazetarësh, të cilët në një formë ose tjetër kanë shfaqur pakënaqësi. Njëjtë nuk kanë vepruar ndaj një grupi tjetër gazetarësh të cilët qëllimisht kanë bërë shkelje serioze ndaj etikës profesionale dhe në dëm të interesit publik. Këto informata i posedon Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës.

AGK i ka kërkuar drejtuesve të RTK-së publikisht që të jenë më transparent, duke rekomanduar njëherësh vendosjen e ligjshmërisë në mediumin e vetëm publik në Kosovë.

Gazeta ZËRI gjatë muajit mars 2020 ka larguar nga puna më shumë se njëzet gazetarë, redaktorë dhe punonjës të tjerë medial.

Në mesin e punëtorëve të larguar nga puna, janë 3 gazetarë dhe 1 redaktor, ndërsa siç kanë lajmëruar kolegët tanë, dy prej gazetarëve, janë gra shtatzëna. Ata janë njoftuar për shkëputje të kontratave përmes një e-mail nga Drejtori i Gazetës ZËRI, gjë e cila në opinionin publik është interpretuar si shkelje e të Ligjit të Punës, konkretisht të dispozitave që parasheh për shkëputjen e marrëdhënies së punës.

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës – AGK ka reaguar publikisht për këtë mënyrë të të vepruarit nga mediumi në fjalë dhe është cilësuar si trajtim jo i duhur për komunitetin e gazetarëve.

Moderatorët dhe gazetarët Jeta Xharra – Jeta në Kosovë, Xhemajl Rexha – Kohavizion dhe Fidan Jupolli – Televizioni 7, janë linquar publikisht përmes rrjeteve sociale.

Përmes një faqe në rrjetin social FACEBOOK, gazetarët në fjalë janë cilësuar si mercenarë të njërit prej subjekteve politike në vend, konkretisht Lëvizjes Vetëvendosje. Rasti lidhet me zhvillimet e fundit politike në Kosovë, ku qeveria nuk i ka mbijetuar një mocioni votbesimi në kuvend. Objekt i këtij sulmi ishte edhe opinionisti Rron Gjinovci.

AGK e ka cilësuar këtë si njëri nga rastet, si akte të cilat cenojnë rënd lirinë e shprehjes dhe rrezikojnë klimën e të bërit gazetari në Kosovë.

Ekipi i Gazetës Online Blic i përbërë nga gazetarët Diamand Bajra, Nebi Maxhuni dhe kameramani Arsim Rexhpi janë sulmuar nga dy  persona derisa po realizonin një kronikë për Coronavirusin ne veri të Mitrovicës.

Ekipi i Gazetës Blic ishte afruar pran një vendi ku shitej miell dhe komunikonin me qytetarët se si shkonte furnizimi. Në atë moment, janë sulmuar nga dy persona, duke i goditur me grushte dhe shqelma. Nga ky sulm, gazetari Nebi Maxhuni ka marrë tretman mjekësor si pasoj e plagëve të shkaktuara.

Për rastin është njoftuar Policia e Kosovës dhe ka intervistuar ekipin e Gazetës Blic për të ardhur deri tek identifikimi i sulmuesve. Rasti është në hetim policor, për të cilin AGK është ende në pritje të informatave për tu njohur se deri ku kanë shkuar hetimet.

Gazetari dhe pronari i Gazetës Express dhe Televizionit 7 – Berat Buzhala është kërcënuar dhe ka pasur një tentim sulmi fizik ndaj tij ditën e 21 marsit 2020.

Teksa ishte në një barnatore, dy persona të cilët ndodheshin jashtë saj, kanë tentuar ta sulmojnë gazetarin Berat Buzhala. Përmes një njoftimi në llogarinë e tij personale në FACEBOOK, ai ka bërë me dije se, “në prezencë te katër pesë vetave, te barnatorja Rexal ne Prishtine, dy vagabondë të Vetëvendosjes deshën të më sulmojnë.”

Sipas të njëjtit burim, sulmi është evituar pasi që një vajzë aty prezentë ka paralajmëruar gazetarin për qëllimin e personave të përmendur.

Pas pranimit të informatave për këtë rast, AGK ka kontaktuar autoritetet për të marrë përgjigje zyrtare. Policia e Kosovës, në përgjigjen drejtuar AGK-së, ka bërë të ditur se është duke proceduar rastin dhe të gjitha veprimet hetimore janë në proces sipas procedurave ligjore dhe në konsultim me prokurorin kompetent.

Drejtori i Gazetës Online “Reporteri” – Bekim Kabashi është kërcënuar nga biznesmeni Latif Kryeziu.

Latif Kryeziu i cili është pronar i një kompanie të derivateve, përmes mesazheve telefonike ka kërcënuar gazetarin Bekim Kabashi.  Ai i është drejtuar gazetarit me fjalët “Mjer ju çka keni me përjetu”, dhe pastaj i kanë kërcënuar edhe përmes thirrjeve telefonike në redaksi. Më pas, i njëjti i ka shkuar në shtëpinë e prindërve të tij, bashkë me një person tjetër dhe i ka kërcënuar.

Bazuar në të dhënat e Gazetës Reporteri, ngjarja ka të bëjë me artikull “Pikat e karburanteve SHELL Kosova nuk shesin derivate të gjigantit holandez ‘SHELL’“, të cilin e ka publikuar disa ditë para kërcënimit.

Rasti është denoncuar në polici dhe është në fazën e hetimeve.

Shoferi personal i Kryetarit të Partisë Lista Serbe Sllavko Simic, e ka penguar ekipin e portalit arbresh.info për të kryer detyrën e tij.

Sipas raportimeve të arbresh.info, Simiq ka vizituar një shkollë të mesme të ulët dhe më pas të ashtuquajturën Komunën paralele të Prilluzhës. Ekipit të arbresh.info ju pamundësua të jetë i pranishëm për të raportuar ngjarjet, përderisa mediet serbe u lejuan të jenë prezente.

Për me tepër, siç bën të ditur gazetarja e arbresh.info, Elmedina Ballazhi, pas tentimit të saj për të hyrë në takimin e dytë, ajo është sulmuar nga personeli i Simiqit, duke e goditur atë me bërryl në gjoks dhe duke i mbyllur derën asaj dhe kameramanit.

Rasti nuk është raportuar në Policinë e Kosovës.

Kajtaz Gecaj, korrespodent i Gazetës ZËRI, është kërcënuar nga kreu i Drejtorisë për Kulturë të Skenderajt.  

Kërcënimi ka ardhur si rezultat i një artikulli me titull: “Këtë vit, Komuna e Skenderajt pagoi katër portare, asnjë lokal”, shkruar nga Gecaj.

“Para pak çasteve, Ramiz Shala, drejtor i Kulturës më ka kërcënuar se do të më sulmojë fizikisht nëse edhe njëherë ia përmendi emrin në gazetë, edhe pse emrin ia ka përmendur kolegu i tij, Kastriot Gashi – ka shkruar Gecaj në rrjetin social Facebook.

Rasti është raportuar në Policinë e Kosovës, që tanimë është në fazën e hetimeve.

“Policia ka ndërmarr veprimet e menjëhershme policore, përderisa sot në mesditë, zyrtari nga komuna ka shkuar në SP Skënderaj dhe aty është  intervistuar. Pas intervistimit është njoftuar Prokurori i Shtetit i cili udhëzon që rasti të mbetet për informim dhe në vazhdimësi të merren veprime hetimore të cilat do e vërtetojnë nëse ka ekzistuar vepra penale…” është shkruar në përgjigjen e Policisë së Kosovës për AGK-në.

Gazetari i Portalit IndekOnline Ensar Ramadani është sulmuar fizikisht nga Ministri i Tregtisë dhe Industrisë – Endrit Shala.

Ngjarja ka ndodhur në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, ku gazetari ishte duke e ndjekur gjendjen e një zyrtari të Partisë Nisma Social Demokrate – Luan Maloku, i cili ishte plagosur pak orë më parë në djalë të qytetit të Prishtinës.

Ministri Shala i ka kërkuar telefonin gazetarit, i cili ka refuzuar t’ia jap. Me të refuzuar, Endrit Shala e godet në fytyrë gazetarin Enes Ramadani.

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka kontaktuar Portalin IndeksOnline dhe Policinë e Kosovës, e cila në atë kohë ishte duke e intervistuar gazetarin për ngjarjen. Nga kontakti me gazetarin Ensar Ramadani, AGK është njoftuar se prokurori ka autorizuar Policinë e Kosovës për të shqyrtuar rastin.

Bazuar në informatat e më vonshme nga mediat, Prokurori i Shtetit ka intervistuar Ministrin Shala. Përmes një komunikate për media, Inspektorat Policor ka rekomanduar po ashtu suspendimin e dy policëve të cilët ishin prezent, por që nuk kishin intervenuar.

<