Grčke vlasti 2. novembra 2024. godine neopravdano su zadržavale albanske novinarke (Fjorelu Beleši i Elju Zotka) i snimateljske ekipe A2 CNN i TV Klan više od četiri sata na graničnom prelazu Kapštica. Novinarske ekipe su putovale u Solun kako bi izvještavale o javnom događaju na kojem su učestvovali albanski premijer Edi Rama i albanska dijaspora. Uprkos tome što su posjedovali validne akreditacije i poštovali zahtjeve grčkih vlasti — uključujući i diplomatsku notu albanskog Ministarstva za Evropu i spoljne poslove — pasoši novinara su privremeno oduzeti i zabranjen im je prelazak bez eksplicitnog odobrenja grčkog Ministarstva spoljnih poslova. Grčki službenici na granici dodatno su sputavali novinare, pokušavajući da ih spriječe da dokumentuju situaciju izvještavanjem uživo na svojih telefona, te ometali da izveste o tom događaju u realnom vremenu.
Iako je novinarima na kraju bilo dozvoljeno da nastave putovanje nakon što su dobili potrebno odobrenje od grčkog Ministarstva inostranih poslova, SafeJournalists mreža najoštrije osuđuje ovaj incident kao neprihvatljivu opstrukciju novinarskog rada. Ovo zadržavanje, koje nije utemeljeno na poštovanju carinskih propisa, već u birokratskim dozvolama u posljednjem trenutku i nejasnim diplomatskim zahtevima, može se smatrati kršenjem evropske posvećenosti slobodi štampe i slobodnom kretanju ljudi, uključujući i kretanje novinara. Prekomjerna administrativna kašnjenja nametnuta bez opravdanja potkopavaju mogućnost novinarima da slobodno i transparentno izvještavaju i time ugrožavaju osnovne demokratske vrijednosti.
Pozivamo grčke vlasti da daju formalno objašnjenje za zadržavanje novinara na granici i razjasne nametnute zahtjeve. Transparentna komunikacija je neophodna za vraćanje povjerenja i spriječavanje budućih incidenata. Državni organi moraju unaprijed jasno saopštiti sve zahtjeve za strane novinare kako bi se izbjegla kašnjenja koja ometaju prekogranično izvještavanje. Ove smjernice treba da budu usklađene sa evropskim principima koji štite slobodu štampe i omogućavaju novinarima pristup.
Pozivamo albansko Ministarstvo za Evropu i spoljne poslove da spriječi slične incidente i time ojača protokole i diplomatske aranžmane sa susjednim zemljama, kako bi se osiguralo da albanski novinari mogu slobodno da se kreću i izvještavaju. Takođe, tražimo da albanske vlasti zatraže zvaničan odgovor od svojih grčkih kolega o razlozima zadržavanja na granici. Pozdravljamo reakciju albanske vlade u pružanju pomoći novinarima i preporučujemo uspostavljanje formalnog mehanizma za pružanje brze konzularne podrške albanskim novinarima koji se suočavaju sa problemima na granici ili opstrukcijama u inostranstvu.
SafeJournalists mreža poziva medijske organizacije i novinarska udruženja u Albaniji, Grčkoj i Evropi da se ujedine u osudi ovog incidenta. Kolektivno zastupanje je ključno za jačanje slobode štampe i zalaganje za transparentne prekogranične medijske protokole. Angažovanje institucija EU i međunarodnih organizacija za slobodu štampe će naglasiti ova pitanja i podstaći nadzor EU kako bi se osiguralo poštovanje principa slobode štampe u svim državama članicama.
Mreža pruža podršku albanskim novinarima koji su pogođeni ovim incidentom. Pozivamo EU da osigura da se države članice pridržavaju principa koji podržavaju slobodu štampe, transparentnost i zaštitu prava novinara preko granica. Sloboda štampe je kamen temeljac demokratije i ovakvi incidenti se ne smeju tolerisati.
SafeJournalists mreža će informisati relevantne nacionalne i međunarodne zainteresovane strane.
Svaki napad na novinare je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana.
Priština – Skoplje – Sarajevo – Zagreb – Beograd – Podgorica, 4.11.2024.
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Udruženje BH novinari
Hrvatsko novinarsko društvo
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Sindikat medija Crne Gore