NUMBER OF REPORTS PER REGIONAL CENTER - To access database of reports, please choose a centre

Sarajevo

159

ENTER

Zagreb

50

ENTER

Pristina

100

ENTER

Skopje

56

ENTER

Podgorica

36

ENTER

Belgrade

219

ENTER

News

array(1) { [0]=> object(WP_Post)#5590 (26) { ["ID"]=> int(14509) ["post_author"]=> string(2) "10" ["post_date"]=> string(19) "2019-11-25 11:16:25" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2019-11-25 10:16:25" ["post_content"]=> string(3709) "

СКОПЈЕ, 25.11.2019 - Здружението на новинарите на Македонија во соработка со Академијата за судии и јавни обвинители и Мисијата на ОБСЕ во Скопје организираа работилница на тема: „Безбедноста на новинарите и медиумските работници и ограничувањето на слободата на изразување“. Работилницата се одржа од 20-21 ноември во хотелот „Гарденија“ во Велес.

Меѓу темите кои беа опфатени на работилницата беше безбедноста на новинарите наспроти ограничувањата на слободата на изразување согласно Европската конвенција за човекови права на Советот на Европа. Исто така, се дискутираше и за говорот на омраза во медиумите и на интернет преку домашната и меѓународната регулатива и практиките во Европа.

На настанот учествуваа новинарите, судиите, јавните обвинители и правниците кои ја професионално ја следат и работат на оваа проблематика. Беше истакнато дека судиите, обвинителите и правниците имаат суштинска улога во заштитата на слободата на медиумите и пристапот до информации. Од друга страна беше посочено дека судството има влијание врз безбедноста на новинарите во однос на превенција, заштита и гонење на кривични дела и напади врз новинари.

Работилницата ја водеа Маргарита Цаца Николовска (поранешен судија во Европскиот суд за човекови права), Д-р. Снежана Трпевска, Институт РЕСИС, Емилија Петреска – Камењарова, Агенција за Аудио и Аудиовизуелни Медиумски Услуги и Иван Брешковски (адвокат).

Оваа активност беше организирана во рамки на проектот „Безбедни новинари за кредибилни информации во Северна Македонија“ кој е имплементиран од Здружението на новинарите на Македонија, а е поддржан од Амбасадата на Кралството Холандија во Северна Македонија и Мисијата на ОБСЕ во Скопје.

" ["post_title"]=> string(234) "Одржана работилница на тема: „Безбедноста на новинарите и медиумските работници и ограничувањето на слободата на изразување“" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(6) "closed" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(190) "%d0%be%d0%b4%d1%80%d0%b6%d0%b0%d0%bd%d0%b0-%d1%80%d0%b0%d0%b1%d0%be%d1%82%d0%b8%d0%bb%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d1%82%d0%b5%d0%bc%d0%b0-%d0%b1%d0%b5%d0%b7%d0%b1%d0%b5%d0%b4%d0%bd" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2019-11-25 11:27:38" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2019-11-25 10:27:38" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(0) ["guid"]=> string(36) "https://safejournalists.net/?p=14509" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(4) "post" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" ["post_title_ml"]=> string(377) "[:en]A workshop was held in Veles on the topic: "Safety of journalists and media workers and the restrictions of freedom of expression"[:mk]Одржана работилница на тема: „Безбедноста на новинарите и медиумските работници и ограничувањето на слободата на изразување“[:]" ["post_title_langs"]=> array(2) { ["en"]=> bool(true) ["mk"]=> bool(true) } } }
featured_img_url

Одржана работилница на тема: „Безбедноста на новинарите и медиумските работници и ограничувањето на слободата на изразување“

СКОПЈЕ, 25.11.2019 - Здружението на новинарите на Македонија во соработка со Академијата за судии и јавни обвинители и Мисијата на ОБСЕ во Скопје организираа работилница...

featured_img_url1
slika-od-protest

Activities

pic-act

Regional platform: The police in Kosovo should immediately investigate the vandalism on the offices of AJK

The Western Balkan’s Regional Platform for Advocating Media Freedom and Journalists’ Safety, which represents more than 8,000 members, strongly condemns the vandalism on the of...

pic1-act
pic2-act

Reports

pic-repo

Physical attacks, Vladimir Otasevic, Podgorica, 03.12.2019.

In the shopping mall Delta City Otasevic was trying to photograph businessman Zoran Becirovic in the company of Senior State Prosecutor Milos Soskic, when he wa...

pic1-repo
pic2-repo

National Reports

NATIONAL REPORTS

COMPARATIVE ANALYSIS 2018

Indicators on the level of media freedom and journalists’ safety in the Western Balkans


NATIONAL REPORTS

2018 Reports published

Indicators on the level of media freedom and journalists’ safety