Ksenija Pavkov: Privatno obezbeđenje konstantno ometalo izveštavanje o Vijetnamcima

0
253
Source/Author: Danas/Robert Balać
Source/Photo: Pixabay.com

Bilo je krajnje neprijatno za izveštavanje, posebno kada je kompanija Linglong angažovala neko privatno obezbeđenje koje nas je sprečavalo da priđemo barakama u kojima su bili smešteni radnici iz Vijetnama.

To kaže za Danas novinarka TV N1 Ksenija Pavkov, koja već danima detaljno izveštava o tome kako kineski poslodavci u našoj zemlji tretiraju Vijetnamce kao roblje. Istovremeno, potpuno nezakonito sprečavali su novinare iz Srbije da o svemu tome obaveste javnost, ali i nadležne inspekcije i druge da reaguju u skladu sa zakonima.

Zahvaljujući odvažnim novinarkama javnost je obaveštena o tome da su radnicima Vijetnamcima oduzeti pasoši, da su za šest, sedam meseci dobili samo jednu platu, a da su prostorije u kojima se odmaraju i spavaju više nalik štalama nego za smeštaj ljudi.

„Kada je dovedeno privatno obezbeđenje nismo znali ko ih je i zašto doveo, niti zašto nam ne dozvoljavaju da priđemo barakama koje se nalaze na teritoriji pod kontrolom Ministarstva poljoprivrede. Danima smo pokušavali da saznamo nešto o tom obezbeđenju, kontaktirali smo direktora firme tog obezbeđenja, ali odgovor nismo dobili. I pored toga, mislim da je više nego jasno ko ih je angažovao, jer, jedini ko je mogao da prođe tu „barikadu“ od automobila i pripadnika obezbeđenja bili su kineski menadžeri. Jasno nam je da ih je angažovala kineska kompanija“, kaže Ksenija Pavkov.

Ona dodaje da ih je obezbeđenje konstantno ometalo u izveštavanju, a to su činili i kineski menadžeri. Kaže da su na to već bili navikli, jer su slična ometanja doživeli i ranije prilikom izveštavanja sa gradilišta fabrike guma Linglong.

Podseća i da je tamo čak bio postavljen i znak da je snimanje zabranjeno, ali je uklonjen, jer je bilo jasno da za tako nešto nije bilo osnova.

Najveći incident dogodio se jedno veče prilikom vraćanja sa izveštavanja kada ih je vozilom blokirao nepoznati muškarac Kinez.

„Bilo je nešto posle 19 časova, ceo dan smo izveštavali o situaciji u kojoj su bili vijetnamski radnici. To je jedan neosvetljen uzani puteljak na izlazu iz Industrijske zone koji vodi ka magistralnom putu Beograd-Zrenjanin. Videla sam da nas on snima i fotografiše i upadljivo gleda u nas. Bili smo šokirani, kolega snimatelji ja sedeli smo u automobilu, a on je nekog zvao. Bilo je vrlo neprijatno, jer nismo znali da li zove podršku ili da dobije instrukcije šta dalje da radi. Stalno nas je gledao i bio je vrlo ljutit, a rekla bih i pretećeg izraza lica. Kada je završio razgovor, fotografisao je naše tablice i otišao“, svedoči Ksenija.

Prijavili su slučaj Radnoj grupi za bezbednost novinara, reagovao je i NUNS. Ali dalje reakcije nadležnih nije bilo.

Posle nekoliko dana taj isti muškarac nasilničkom vožnjom, naglim kočenjem i preprečavanjem pokušao je da zastraši novinarke Sanju Kljajić iz Dojče velea i Ivanu Gordić iz Voica kada su u nedelju izveštavale o preseljenju poslednje grupe radnika iz baraka u hotel Ečka.

„Viđali smo ga i ranije. On je pokušavao koleginicu Gordić da spreči da ga snimi. Izgleda da je on neki menadžer koji je ispred kineske kompanije zadužen da zavodi red, ali mu očigledno nije objašnjeno šta sme da radi. A radi šta hoće“, kaže Ksenija Pavkov.

Neprijatnosti koje su doživele neće ih, kaže ona, sprečiti da nastave novinarski posao i izveštavaju o tome šta se dešava oko fabrike guma Linglonga, kao i zašto ih kineska kompanija ometa u poslu. Ko i šta krije od javnosti. Istina, pokazalo se i ovom prilikom, ne može da se zaustavi i sakrije.