Raporti i AMA: Televizionet abuzuan me reklamat e barnave gjatë pandemisë

0
Raporti i Autoritetit të Mediave Audiovizive AMA doli në përfundimin se gjatë vitit 2021,në kohën e pandemisë, televizionet abuzuan me reklamat për barna. AMA raportoi...

Shqipëri: Shkeljet e të dhënave private dhe frikësimi i gazetarëve duhet...

0
Partnerët e Reagimit të Shpejtë për Lirinë e Medias (MFRR), së bashku me Safe Journalists dhe Reporteret pa Kufinj i kanë shkruar z. Besnik...

Raporti i Këshillit të Europës: Gjatë 2021-2022 u rritën kërcënimet ndaj...

0
Raporti i fundit i Këshillit të Europës për vitin 2021 dhe fillimin e 2022, nxjerr në pah se janë rritur kërcënimet ndaj gazetarëve. Një numër i...

Shqipëria merr renditjen më të ulët historike në Indeksin e Lirisë...

0
Shqipëria renditet në vendin e 103 nga 180 vende në Indeksin e Lirisë së medias për vitin 2021 të hartuar nga organizatat Reporterët pa...

Këshilli i Medias: Raportimi i ngjarjes së Korçës shkeli kodin e...

0
Në 2 maj, lajmi se një grua kishte vendosur foshnjën e porsalindur në një valixhe duke shkaktuar vdekjen e saj tërhoqi vëmendjen e mediave...

Kërkuesja Blerjana Bino ndan trendet kryesore mbi Sigurinë e Gazetarëve dhe...

0
Kërkuesja e Rrjetit të Gazetarëve të Sigurt për Shqipërinë, Dr. Blerjana Bino po merr pjesë në Konferencën Rajonale të Safe Journalists e cila mbahet...

Raporti i “Freedom House”: Shqipëria asnjë përparim në standardet demokratike

0
Vlerësimi për demokracinë e Shqipërisë ka mbetur i pandryshuar krahasuar me atë të një viti më parë, sipas raportit të fundit të Freedom House. Shqipëria ka marrë...

Përkeqësohet e drejta e informimit, institucionet duan 27 ditë kohë për...

0
Viti 2021 shënoi përkeqësim në zbatimin e ligjit për të drejtën e informimit. Ky është konkluzioni i raportit “E drejta e informimit” që u publikua për...

“Kontrata e punës për të marrë informacion”, nisma e Gjykatës së...

0
Përmes një mesazhi në WhatsApp, gazetarë që mbulojnë çështjet gjyqësore u lajmëruan sot rreth një vendimi të ri nga Gjykata e Tiranës, që i...

Studimi: Si bllokohen në “Facebook” artikujt kritik ndaj qeverisë

0
Këshilli Shqiptar i Medias (KSHM) të premten gjetjet e një studimi pilot mbi rregullimin etik të medias nga “Facebook”. Në studimin “Problemet me Rregullimin Etik...

Akti Evropian për Lirinë e Medias: Komisioni Evropian fillon konsultimin publik

0
Më 10 janar, Komisioni publikoi një konsultim të hapur publik mbi Aktin e ardhshëm Evropian për Lirinë e Medias, një nismë historike e shpallur...

Tjetër rrjedhje e të dhënave personale: Publikohen pagat e 637 mijë...

0
Një listë me të dhënat personale të 637.138 qytetarëve ka qarkulluar prej ditës së djeshme, shpërndarë përmes rrjeteve sociale, veçanërisht në platformën “WhatsApp”. Lista përmban...