SJ: Kërcënime ndaj gazetarëve të Radio Gorazhdevcit në Kosovë

0
Pas publikimit të shkrimit në faqen Gorazdevac.com, më 4 gusht për suspendimin e D.B, komandantit të nënstacionit policor në Gorazhdevc, për keqpërdorim të detyrës...

SJ: Fyerje dhe kërcënime seksiste ndaj gazetareve në Serbi

0
Pas publikimit të një artikulli për një shtëpi të dyshuar të paligjshme për të moshuarit në portalin Kurir.rs, autorja e artikullit dhe redaktorja kanë...

SJ: Gjuha e deputetes së Kosovës në drejtim të mediave rrezikon...

0
Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli, në fjalën e saj të sotme në Kuvendin e Republikës së Kosovës sugjeroi që Kuvendi dhe Qeveria të...

SJ: Kryeministri i Shqipërisë e ndaloi gazetarin të marrë pjesë në...

0
Të premten e kaluar, më 1 korrik, gjatë një konference për shtyp me gazetarë, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama i tha Klevin Mukës, gazetar...

SJ: Kërcënime kundër blogerit, kolumnistit dhe aktivistit nga Bosnje dhe Herzegovina...

0
Një bloger i njohur, kolumnist dhe aktivist nga Bosnja dhe Hercegovina Srxhan Puhalo mori kërcënime të shumta, duke përfshirë kërcënime me vdekje, pasi ai...

SJ: Rrezikohet siguria e gazetarëve kroatë

0
Gazetari i Vecernji List, Hassan Haidar Diab u kërcënua në fillim të prillit, kur shkroi një tekst rreth udhëheqësit çeçen Ramzan Kadyrov dhe tani...

SJ: Të dhënat personale të gazetarit shqiptar dhe bashkëshortes aksesohen nga...

0
Rrjeti SafeJournalists është informuar për shkeljen e të dhënave personale të Edmond Hoxhaj, gazetar në Rrjetin BIRN Albania dhe Reporter.al dhe bashkëshortes së tij....

SafeJournalists: Kërcënime me vdekje në drejtim të redaksisë së Danas –...

0
Dje, më 22 prill, redaksia e gazetës së përditshme dhe portalit Danas mori një seri fyerjesh dhe kërcënimesh me vdekje nëpërmjet rrjeteve sociale dhe email-it për shkak të një citimi nga Mahatma Gandhi që u botua në shtyp dhe në faqen e Instagramit të Danasit, në të cilën qëndron: "E vërteta, dhe jo Zoti."  Kjo u nis nga një thirrje drejtuar qytetarëve që të dërgojnë mesazhe në redaksinë e lajmeve në inbox: "Zoti është e vërteta". Kërcënimet u raportuan në zyrën e prokurorit dhe në polici.  "Ne do t'ju therrim të gjithëve", "Ne do t'i therrim të gjithë ata që punojnë për këtë sekt një nga një", "Dhe ju jeni në listë! Ju do të gjykoheni! PERËNDIA ËSHTË E VËRTETA! "Ju jeni sekti më i keq, shpresoj se keni kancer ju provokatorë të dreqit! " – këto janë vetëm disa nga kërcënimet dhe fyerjet që Danas ka marrë dje.   Presidenti i Asociacionit të gazetarëve të Pavarur të Serbisë, Zheljko Bodroziç, dënoi kërcënimet dhe fyerjet që gazetarët e së përditëshmes Danas pranuan dje.  "Ky është një tjetër tregues se në çfarë shpien synimi dhe fushatat kundër mediave të orientuara në mënyrë kritike. Danas është shpesh shënjestër e llojeve të ndryshme të presionit dhe sulmeve, por seria e fundit e kërcënimeve wshtw e frikshme, veçanërisht duke pasur parasysh se çdo gjë ndodh gjatë festave fetare. Ne u bëjmë thirrje të gjithë qytetarwve  dhe veçanërisht akterëve politikë të përmbahen nga retorika e cila thellon ndarjet në shoqëri dhe shpie në kërcënime të tilla të tmerrshme," tha Zheljko Bodroziç.  Sipas të dhënave të Asociacionit të gazetarëve të Pavarur të Serbisë, rasti i përmendur është incidenti i gjashtë mbi gazetarët në Serbi javën e kaluar. Para Danasit,...

SJ: Gazetari serb Miljko Stojanoviç kërcënohet me vdekje

0
Miljko Stojanoviç, gazetar dhe korrespondent në gazetën e përditshme "Danas" mori kërcënime me vdekje në rrjetin social Facebook, pasi intervistoi një ukrainas që u...

SJ: Deklaratë mbështetëse për Ukraninën dhe gazetarët ukrainas

0
Ne, organizatat e nënshkruara, solidarizohemi me popullin e Ukrainës, por veçanërisht me gazetarët ukrainas, të cilët tani e gjejnë veten në vijën e parë...

SJ: Sulmohen gazetarët në Serbi dhe Kosovë

0
  Rrjeti SafeJournalists dënon ashpër sulmet ndaj gazetarëve të RTV Dukagjinit (gazetar Liridon Llozani dhe kameraman Diamant Maxharraj), korrespondent i N1 nga Nis Milan Stojanoviç,...

SJ: Kërkojmë një vendim urgjent të gjykatës për sulmet ndaj gazetarëve

0
Më 16 shkurt gjatë xhirimit të reportazhit nga shkolla fillore “Naim Frashëri” në zonën e Gostivarit, një person sulmoi verbalisht dhe më pas fizikisht...