Случаи со напади на новинари

ЗНМ: Позитивно е што МВР постапи, чекаме и судска разрешница за заканите кон новинарите

МВР достави известување до ЗНМ дека е поднесена кривична пријава против А.Е.(36) од с.Теарце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

ОСТРА ОСУДА ЗА НАПАДОТ ВРЗ НОВИНАРСКАТА ЕКИПА НА МИА

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро го осудува денешниот напад врз екипа на Медиумската информативна агенција (МИА) која професионално известуваше за протестот поврзан...

Напад врз новинар, Милка Смилевска, 09.09.2020 год.

На протестот организиран од политичката партија ВМРО -ДПМНЕ, новинарката Милка Смилевска и снимателот Јорде Ангеловиќ од медиумот Ал Џaзира биле нападнати и спречени во...

Џабир Дерала и Петрит Сарачини, вербална закана, 30.07.2020 год.

Во јули 2020 год. на социјалната мрежа Фејсбук од профил именуван како „Марјан Камиловски“ била објавена фотографија со огнено оружје, a потоа и заканувачки...

Мирослава Бурнс, закана, 23.07.2020 год.

Новинарката Мирослава Бурнс на 23.07.2020 год. добила низа закани на својот личен профил на Фејсбук, поради објавување на текст за свадба која се одржала...

Љупчо Златев, физички напад, 23.07.2020

На 23.07.2020 во скопски локал бил извршен физички напад врз новинарот и уредник на Лидер, Љупчо Златев. Тој веднаш по инцидентот го пријавил случајот...

Тања Милевска, вербални закани, јули 2020 год.

Тања, Милевска, новинар и кореспондент на МИА, примила закани по животот и сексистички навреди на Твитер и на Фејсбук поради нејзините јавни ставови изразени...

Фуркан Салиу и Ибрахим Мамути, Куманово, 28.05.2020 год.

Новинарот Фуркан Салиу и камерманот Ибрахим Мамути биле во Ваксинце, каде што снимиле голема група на мигранти кои се движеле во регионот. Возејќи накај...

Мишко Иванов, вербална закана, 05.05.2020 год.

По двете интервјуа спроведени од новинарот Мишко Иванов (ТВ24) на лидерите на политички партии, Христијан Мицковски и Зоран Заев, новинарот добил заканувачка порака со...

Новинари од редакцијата на ИРЛ.мк, вербален напад, 29.03.2020

Болницата Аџибадем Систина кон новинарите од редакцијата на истражувачката новинарска платформа „ИРЛ.мк“ по повод нивната сторија за COVID-19 испратила реакција до редакцијата на ИРЛ...
25
Актуелни напади врз новинарите
2
Закани против медиумите и медиумските организации
27
Закани по животот и екстремитетите на новинарите
54
Ostale pretnje novinarima
17
Други закани кон новинарите

ВЕСТИ

ЈАВЕН ПОВИК ЗА ПРЕДЛОГ ПРОЕКТИ ВО РАМКИ НА ПРОГРАМАТА НА “SAFEJOURNALISTS.NET” ЗА ПОДДРШКА НА ГРАЃАНСКИ ОРГАНИЗАЦИИ

Мрежата SafeJournalists, составена од Независното здружение на новинари на Србија, Хрватското новинарско здружение, новинарите на БХ, Здружението на новинари на Косово, Здружението на новинари...

Safe Journalists Index

Година Закани по животот и екстремитетите на новинарите Други закани кон новинарите Актуелни напади врз новинарите Убиство на новинарите Закани против медиумите и медиумските организации Напади врз медиумите или медиумските организации
2015 2 5 4 0 0 0
2016 5 4 5 0 0 0
2017 9 2 10 0 0 0
2018 1 0 1 0 0 0
2019 2 0 2 0 0 0
2020 7 3 2 0 2 0
2021 0 0 0 0 0 0
Вкупно: 27 17 25 0 2 0

АКТИВНОСТИ

SafeJournalists: Јавна осуда за попречување на работата на новинарите за време на изборите во Република Северна Македонија – институциите мора да реагираат

Во овој период бевме сведоци на повеќекратни, тешки навреди, вербални напади и обиди за јавна дискредитација кои придонесоа за загрозување на безбедноста на новинарите во Република Северна...

СЈ: Српскиот новинар Перо Јововиќ жртва на грозоморна кампања

Откако таблоидот ,,Информер” напиша за новинарот на ,,Nova.rs” Перо Јововиќ дека ги објавил симболите на Косово на неговиот приватен профил на Фејсбук, тој стана цел на закани...

СЈ: Албански и српски новинари нападнати и попречени во својата работа во Северна Митровица

Немирите започнаа на северот на Косово во Митровица на 13 октомври, додека полициската единица од Приштина спроведуваше операција за спречување на криумчарење. За време на овие судири...

Публикации

Компаративна анализа на политичкото огласување во медиумите

Оваа анализа на компаративен начин ја разгледува регулативата за политичкото огласување во медиумите во неколку европски земји и во Македонија. Потребата од оваа анализа...

Показатели за степенот на слободата на медиумите и за безбедноста на новинарите во Македонија

Овој извештај ги презентира резултатите од истражувањето спроведено во рамките на регионалниот проект „Регионална платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите...

„Влијанието на законот за авторското право и сродните права врз работата на новинарите, фоторепортерите и медиумските работници“

Во оваа публикација се дава краток историски осврт на развитокот на авторските права односно еволуцијата на прописите во таа област во Европа и во...

Кон успешно лобирање и застапничка стратегија на новинарите за да се подобри ситуацијата во македонските медиуми

Изборите во 2016, кои резултираа со формирање на алтернативна коалициска влада, создадоа нов импулс за развојот на слободните и критички медиуми, независни од владините...

Слободата на изразување низ праксата на Европскиот суд за човекови права

Целта на оваа анализа е да даде генерална слика за обврските на државата во врска со правото на слободата на изразување, да ги посочи...

Показатели за степенот на слобода на медиумите и за безбедноста на новинарите

Овој извештај ги презентира резултатите од истражувањето спроведено во рамките на регионалниот проект „Регионална платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите...

Показатели за степенот на слобода на медиумите и за безбедноста на новинарите

Овој извештај ги презентира резултатите од истражувањето спроведено во рамките на регионалниот проект „Регионална платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите...

Показатели за степенот на слобода на медиумите и за безбедноста на новинарите РЕЗИМЕ

Овој извештај ги презентира резултатите од истражувањето спроведено во рамките на регионалниот проект „Регионална платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите...

Упатство за безбедно фото репортерство и етика

Целта на овој документ е да даде идеи и насоки како националните медиуми може да се организираат и да се регулираат со цел да...

Новинарски прирачник за следење избори

Функцијата на медиумите е да биде «куче чувар» во име на јавноста. Медиумите имаат задача да известуваат за какво било прекршување на правата на...