SafeJournalists: Sulm verbal ndaj Gazetarëve në Shqipëri

0
Gazetarët e mediave të ndryshme janë penguar të raportojnë dhe janë sulmuar e kërcënuar verbalisht herët në mëngjesin e sotëm në mbledhjen e Partisë...

Rrjeti i SafeJournalists dhe MFRR Apel urgjent: Mbrojtja e gazetarëve në...

0
Zhvillimet aktuale politike në Kosovë kanë ndezur edhe një herë një atmosferë që pengon aftësinë e gazetarëve për të kryer përgjegjësitë e tyre me...

SafeJournalists: Siguria e gazetarëve në rrezik në veri të Kosovës

0
Ngjarjet aktuale politike në Kosovë kanë ndezur edhe një herë një atmosferë që ka penguar aftësinë e gazetarëve për të kryer me besueshmëri dhe...

SafeJournalists: Sulmohet fotoreporteri në Serbi

0
Milan Supica, fotoreporter i gazetës “Pancevac”, është sulmuar fizikisht dje pranë shtëpisë së tij në Pancevo të Serbisë. Supica po fotografonte lulet në një dyqan...

SafeJournalists: Sulmohet gazetari në Prishtinë

0
Tre persona kanë sulmuar fizikisht gazetarin dhe udhëheqësin e Gazetës Metro, Valon Syla, në Prishtinë mbrëmjen e së martës. Syla është sulmuar pas daljes së...

Grupet e lirisë së shtypit vizitojnë Serbinë për të shënuar përvjetorin...

0
Për të shënuar njëzet e katër vjetorin e vrasjes së redaktorit dhe botuesit serb Slavko Ćuruvija, organizatat ndërkombëtare për lirinë e shtypit po vizitojnë...

SafeJournalists: Zyrtarët e lartë shtetëror targetojnë gazetarët në Kosovë

0
Blerim Vela, si Shef i Stafit të Zyrës së Presidentes Osmani, ka sulmuar dje mediat kosovare përmes rrjetit social Twitter. Kjo ndodhi pasi mediat raportuan...

SafeJournalists: Kërcënime ndaj gazetares Zaklina Tatalovic në Twitter në Serbi

0
Gazetarja e televizionit N1 në Serbi, Zaklina Tataloviq është kërcënuar dhe fyer në Twitter nga dy persona gjatë ditëve të fundit. Në mesazhet që...

Shqipëri: Organizatat për lirinë e shtypit dhe shoqatat e gazetarëve bëjnë...

0
Sot, 27 Mars 2023, roja i sigurisë Pal Kola, 60 vjeç, u qëllua për vdekje nga persona të panjohur në ambientet e televizionit kryesor...

SafeJournalists: Sulm me armë zjarri kundër Top Channel në Shqipëri, vritet...

0
Platforma SafeJournalists është alarmuar nga incidenti tragjik që ndodhi në Top Channel, një nga stacionet kryesore televizive kombëtare shqiptare dhe kompanitë më të mëdha...

SafeJournalists: Stop dhunës kundër gazetarëve dhe aktivistëve në Bosnje dhe Hercegovinë

0
Disa gazetarë dhe aktivistë u sulmuan në Banja Luka në mbrëmjen e 18 marsit, para zyrës ku u organizua një takim i anëtarëve të...

SafeJournalists: Të ndalojë frikësimi i gazetarëve në Kosovë

0
Në Prishtinë, dikush ka tentuar ta djegë garazhin e redaktorit në transmetuesin publik (Radio Televizioni i Kosovës), Alban Selimi. Alban Selimi përmes rrjetit social Facebook,...