SafeJournalists: Gazetari shqiptar Elvis Hila dhe bashkëshortja e tij janë sulmuar...

0
Të enjten, datë 25 janar 2023, në orën 16:40 në Lezhë të Abanisë, dy persona kanë sulmuar fizikisht gazetarin e Report Tv, Elvis Hila...

Gazetarja e Top Channel, Leonita Bajrami, u sulmua në Mitrovicë më...

0
  Sapo vuri re praninë e eksplozivit, ajo u largua, por transmetimi i drejtpërdrejtë nga vendndodhja vazhdoi pas sulmit. Ky sulm ndodhi teksa gazetari Bajrami...

SafeJournalists: Vazhon të rrezikohet siguria e gazetarëve gjatë raportimit nga veriu...

0
Ekipet e Kallxo.com dhe RTV Dukagjinit janë sulmuar përgjatë mbulimit të ngjarjeve në veri të Mitrovicës, më 9 dhe 10 dhjetor. Gazetarja e Kallxo.com, Shkodrane...

SafeJournalists: Gazetarët si mbrojtës të të drejtave të njeriut vazhdojnë të...

0
Në rajonin e Ballkanit Perëndimor, pothuajse çdo ditë jemi dëshmitarë të kërcënimeve të të drejtave të gazetarëve dhe punës së tyre. Në Ditën Ndërkombëtare...

SafeJournalists: Kërcënime të tmerrshme ndaj gazetares Jelena Obucina në Serbi

0
Jelena Obucina, gazetare e Nova S TV, u kërcënua sot me mesazhe direkte në rrjetin social Twitter me vendosje në shtyllë dhe djegie, të...

SafeJournalists: Sulmohet fizikisht kameramani i portalit “Insajderi” në Kosovë

0
Kameramani i portalit “Insajderi”, Jetmir Muji, është sulmuar fizikisht mëngjesin e sotëm në veri të Mitrovicës nga një grup banorësh. Derisa kameramani Jetmir Muji dhe...

Shqipëri: Grupet e lirisë së medias bëjnë thirrje për një gjyq...

0
Organizatat e nënshkruara për lirinë e medias dhe lirinë e shprehjes, si dhe sindikatat e shoqatat e gazetarëve janë shumë të shqetësuar nga padia...

Fondi IJ4EU hap thirrje të reja për gazetari investigative ndërkufitare

0
Grante deri në 50,000 euro për projekte ndërkufitare në Bashkimin Evropian dhe vendet kandidat për në BE Fondi i Gazetarisë Investigative për Evropën (IJ4EU) sot,...

Këshilli i Evropës regjistroi dhjetë raste sulmesh ndaj gazetarëve pas reagimit...

0
Këshilli i Evropës ka regjistruar 23 sulme ndaj gazetarëve dhe shkelje të të drejtave të tyre në rajon në Platformën e tij për Mbrojtjen...

Kërcënime ndaj mediave dhe organizatave nga Zyrtar Publik 23/07/2022, Tiranë

0
Drejtori i Doganës Shqiptare Genti Gazheli ka akuzuar pronarin e një kompanie mediatike (përfshirë kanalin televiziv News24, Gazetën Panorama dhe portalin Balkanweb), z.Irfan Hysenbelliu...

Kërcënimet ndaj mediave dhe organizatave nga Zyrtar Publik, 20/07/2022, Tiranë

0
Shqipëria është përballur me një “sulm masiv kibernetik”, njoftoi qeveria më 18 korrik 2022, për të cilin media pro-qeveritare fajësoi fillimisht Rusinë. Serverët kryesorë...