SafeJournalists: Odmah istražiti ozbiljna kršenja prava novinara u Sjevernoj Makedoniji

SafeJournalists: Odmah istražiti ozbiljna kršenja prava novinara u Sjevernoj Makedoniji
photo: canva

Mreža SafeJournalists izražava duboku zabrinutost zbog nedavnog kršenja osnovnih prava novinarke Miroslave Simonovske iz Sjeverne Makedonije.

U četvrtak, 31. oktobra, objavljen je video snimak na nacionalnoj televiziji koji navodno prikazuje nepoznatu osobu koja novinarki Miroslavi Simonovskoj daje službena dokumenta od tužioca. Snimak je napravljen bez odobrenja a glavni tužilac Mustafa Hajrulahi dostavio ga je nacionalnoj televiziji, što otvara ozbiljna pitanja o privatnosti, nezakonitom nadzoru i pravima novinara u Sjevernoj Makedoniji.

Iako su preduzete mjere kako bi se prikrili identiteti u objavljenom snimku, novinarka je prepoznala da se radi o njoj. Objavljivanje tog nezakonito snimljenog videa predstavlja ozbiljno narušavanje njene privatnosti i osnovnih prava. Udruženje novinara Makedonije (ZNM) smatra da je taj potez usmjeren na zastrašivanje i diskreditaciju Miroslave Simonovske zbog njenog kritičkog izvještavanja, posebno u vezi sa radom visokog javnog tužioca. „Ovaj incident predstavlja direktan napad na nezavisnost novinarstva i prijetnju svim profesionalnim novinarima. Takva taktika može dovesti do autocenzure i podrivanja ključne uloge medija u pozivanju vlasti na odgovornost,“ izjavili su iz ZNM-a.

Kao odgovor na ovaj incident, novinarka Miroslava Simonovska podnijela je krivičnu prijavu Javnom tužilaštvu u Skoplju zbog neovlašćenog snimanja od strane službenog lica. Mreža SafeJournalists poziva Javno tužilaštvo da odmah i temeljno istraži ovaj slučaj i apeluje na nadležne institucije da zaštite prava i sigurnost novinara. Svaki novinar ima pravo da se slobodno kreće i komunicira s građanima bez straha od nezakonitog nadzora ili narušavanja privatnosti.

To kršenje prava novinara ozbiljno ugrožava slobodu medija, izazivajući strah ne samo među novinarima već i među građanima koji mogu poslužiti kao izvori za otkrivanje zloupotreba unutar državnih institucija. Mreža SafeJournalists dodatno savjetuje medijske kuće da slučajeve sumnjivo pribavljenih materijala tretiraju s posebnom pažnjom i rigorozno poštuju etičke standarde.

Mreža SafeJournalists će o ovom slučaju obavijestiti relevantne nacionalne i međunarodne aktere.

Svaki napad na novinare je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana.

Priština – Skoplje – Sarajevo – Zagreb – Beograd – Podgorica, 04.11.2024.

Udruženje novinara Kosova

Udruženje novinara Makedonije

Udruženje novinara BiH

Hrvatsko novinarsko društvo

Nezavisno udruženje novinara Srbije

Sindikat medija Crne Gore