Gazetarja shqiptare kërcënohet me vdekje pasi ka raportuar për përdhunim

0
100
Source/Author: https://balkaninsight.com/2023/10/25/albanian-journalist-receives-death-threats-after-reporting-alleged-rape/
Source/Photo: SJ

Afrovita Hysaj tha se asaj iu dërguan kërcënime me vdekje pasi raportoi një përdhunim të dyshuar në qytetin e saj – pasi stacioni televiziv Channel 6+1 postoi një mesazh në Facebook duke e sulmuar atë.

Policia në Vlorë tha të martën se kishte nisur hetimin e kërcënimeve të bëra ndaj një gazetari për raportimin e një rasti të dyshuar përdhunimi.

“Shtetesja A.H., 34 vjeçe, banuese në Vlorë, me profesion gazetare, ka denoncuar se është kërcënuar verbalisht nga ky shtetas (pronar i medias), për shkak të një lajmi të publikuar në lidhje me rastin e 26-vjeçarit nga qyteti. e Vlorës dyshohet se është nxitur për përdorim narkotikësh nga disa shtetas, tre prej të cilëve më pas dyshohet se kanë kryer marrëdhënie seksuale të dhunshme me të”, tha policia.

Gazetarja, Afrovita Hysaj, i tha BIRN se kishte marrë kërcënime me vdekje vetëm për të kryer detyrën e saj.

“Menjëherë pas publikimit të ngjarjes dhe emrave të autorëve, kanë nisur telefonatat dhe kërcënimet nga familjarët e të akuzuarit. Situata u degradua me ‘lajmet’ (televizioni i publikuar) me fjalor nënçmues dhe gjuhë rruge”, tha ajo për BIRN.

“Kam marrë mesazhe kërcënuese për jetën dhe kjo është e patolerueshme. Unë jam kërcënuar sepse thjesht po bëj detyrën time”, shtoi ajo.

Policia tha se ka referuar materialet hetimore në Prokurori për tre persona të akuzuar për “nxitje të përdorimit të drogës”.

Safe Journalists Albania – një organizatë që mbron të drejtat e gazetarëve – e quajti atë një “sulm të paprecedentë” dhe i kërkoi stacionit televiziv të kërkonte falje publike.

“Më 24 tetor 2023, Channel 6+1 Vlorë postoi një status në llogarinë e tyre në Facebook që synonte drejtpërdrejt gazetaren Afrovita Hysaj. Përmbajtja e këtij statusi është shumë joetike dhe minon reputacionin dhe profesionalizmin e gazetarit”, thuhet në njoftim.

“Gjuha dhe fjalori i përdorur në këtë status cenojnë në mënyrë flagrante standardet etike të gazetarisë. Ai shpif publikisht dhe synon një profesionist të medias, duke dëmtuar diskursin publik dhe duke shkelur përgjegjësitë e komunikimit publik. Ky incident përfaqëson një sulm të paprecedentë ndaj një gazetari vendas nga një media”, shtoi ajo.

Mediat lokale raportuan se viktima e tërhoqi dëshminë e saj për dhunë seksuale nën presionin e të afërmve të sulmuesve.

Gazetarët shqiptarë kërcënohen rregullisht për shkak të punës së tyre profesionale.

Në janar, gazetari Elvis Hila u sulmua dhe u kërcënua për artikullin e tij që raportonte një vendim gjykate. Hila është thirrur në telefon nga dy persona të ndryshëm duke e kërcënuar lidhur me lajmin që ai kishte publikuar. Më pas ai dhe gruaja e tij u sulmuan teksa ishin në makinën e tij.

Në mars, një gazetar dhe operator kamerash nga Top Channel, kanali kryesor televiziv i Shqipërisë, u sulmua dhe kërcënua nga punonjës të paidentifikuar në një fermë pulash në pronësi të një anëtari të dyshuar të bandës kriminale, tha Top Channel.

Në vitin 2022, Shqipëria ra me 20 vende në indeksin e lirisë së shtypit të hartuar nga vëzhguesi ndërkombëtar Reporterët pa Kufij, nga vendi i 83-të në vendin e 103-të.

Reporterët pa Kufij thanë se gazetarët në Shqipëri janë në shënjestër të grupeve të krimit të organizuar, madje edhe nga dhuna policore dhe se shteti nuk po arrin t’i mbrojë ata, ndërsa mediat private janë në pronësi të biznesmenëve që kanë lidhje me politikanë.