Neonacistički simboli i poruke koje sadrže govor mržnje sprejom su ispisani na ulazna vrata zgrade novinara Dinka Gruhonjića u Novom Sadu u Srbiji.
Incident je uslijedio nakon objavljivanja članka o grafitima sličnog sadržaja koji su se pojavili u gradu.
U noći između 23. i 24. novembara, grafiti puni nacionalističkog govora mržnje ispisani su na ulazu u zgradu u kojoj živi Dinko Gruhonjić, novinar i programski direktor Nezavisnog društva novinara Vojvodine. Ulaz, uključujući zid i staklena vrata, bio je prekriven porukama uz pogrdne izraze „P***o ustaška, ovo nije tvoj grad ni zemlja” i „Smrade konjušarski” na kojima su predstavljeni neonacistički simboli, svastika i keltski krstovi. Na jednom grafitu pisalo je „Ratko Mladić srpski heroj”. Incident sadrži elemente krivičnih djela kao što su širenje rasne, nacionalne i vjerske mržnje, diskriminacija, i ugrožavaju i bezbijednost Dinka Gruhonjića i njegove porodice. Incident se dogodio nekoliko dana nakon što je Gruhonjić objavio članak „Novi Sad – nacionalšovinistička palanka koja slavi genocid?” koji analizira problematičan sadržaj grafita koji su se pojavili u Novom Sadu.
Slučaj je prijavljen policiji i javnom tužiocu kao napad na Gruhonjića zbog njegovog rada. Policija je odmah reagovala i započela istragu. Počinioci još uvijek nisu poznati.
Ovo nije prvi put da je Gruhonjić na meti. Trenutno postoji niz krivičnih predmeta pred javnim tužiocem, a Gruhonjić je više od desetinu puta bio žrtva različitih vrsta verbalnih prijetnji, uvreda i pritisaka, poslednji put tokom vanrednog stanja 2020. U izjavi za SafeJournalists Gruhonjić je rekao da ga je najviše pogodila ne samo poruka, nego i način na koji je to učinjeno:
“Poruka da se preselim je vrlo jasna i zabrinjavajuća je činjenica da su mi oni koji su to učinili došli na kućni prag. Neonacisti divljaju i vlasti ih ne sprečava u tome. Ali, poruka građana, kolega i prijatelja iz Srbije i regiona koji su me podržali u ovom trenutku je takođe jasna i utješna “, – rekao je Gruhonjić osvrćući se i na to da je grupa građana sledećeg dana uklonila uvredljive poruke. Gruhonjić je dodao da se nada da će vlasti riješiti ovaj slučaj.
“Gruhonjić je često bio na meti nacionalističkih političara, od kojih su mnogi trenutno na važnim državnim funkcijama. Već smo bili svjedoci kako takve javne izjave njeguju atmosferu u kojoj nezadovoljni građani javno i bez odlaganja upućuju prijetnje i uvrede redakcijama i novinarima.” – rekao je Željko Bodrožić, predsjednik NUNS-a i dodao da poziva vlasti da hitno riješe ovaj slučaj, a predstavnike države da osude ovaj incident i uzdrže se od vrijeđanja i blaćenja novinara/ki koji rade u javnom interesu.
Mreža SafeJournalists, koja predstavlja više od 8.200 medijskih profesionalaca na Zapadnom Balkanu, pridružuje se svom članu NUNS-u u osudi napada na Gruhonjića. Poruke i jezik ne predstavljaju samo govor mržnje; sadrže i simbole mržnje kojima nije mjesto u demokratskom društvu. Iako pozdravljamo brzu reakciju nadležnih organa, insistiramo na hitnom rješavanju ovog slučaja i osiguravanju bezbijednosti Gruhonjića i njegove porodice. Mreža pozdravlja podršku Gruhonjiću od strane građana Novog Sada koji su se organizovali i uklonili sa njegove zgrade uvredljive grafite i iskazali poštovanje njemu i drugim profesionalnim novinarima/kama u Srbiji.
Mreža SafeJournalists će obavestiti sve relevantne domaće i međunarodne aktere o ovom slučaju.
Svaki napad na novinare/ke je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana.
Skoplje – Beograd – Podgorica – Priština – Sarajevo – Zagreb, 25.11.2020.
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Udruženje BH novinari
Hrvatsko novinarsko društvo
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Sindikat medija Crne Gore