ZAGREB, 17.01.2017. – Misija predstavnika Medijske organizacije jugoistočne Europe (SEEMO), Evropske federacije novinara (EFJ), čija je predstavnica Marijana Camović, predsjednica Sindikata medija Crne Gore, kao i Reportera bez granica (RSF), Evropskog centra za slobodu štampe i medija (ECPMF), Evropske radiodifuzne unije (EBU) i Udruženje evropskih novinara (AEJ) boravila je 15. i 16. januara u Hrvatskoj povodom zabrinjavajućeg stanja u hrvatskim medijima.
Nakon što su se sastali sa predsjednicom RH, Kolindom Grabar Kitarović, kao i ministarkom kulture Ninom Obuljen Koržinek, predstavnicima Vijeća za elektronske medije te predstavnicima medija i medijskim stručnjacima, predstavnici misije održali su i konferenciju za medije na kojoj je istaknuto da “nije dobro što u posljednje dvije godine dolaze već drugi put“.
„Neki problemi uočeni prilikom posjete 2016. godine više nisu prisutni, no pojavili su se neki novi. Nakon sastanka s ministarkom kulture Ninom Obuljen Koržinek lično sam izašao sa pozitivnim osjećajem. Mislim da novinari od nje mogu očekivati podršku“, rekao je Oliver Vujović, ispred Medijske organizacije jugoistočne Europe i šesteročlanog izaslanstva.
Vujović je najavio da će izvještaj o stanju u hrvatskim medijima biti objavljen za nekoliko nedjelja. Na žalost, delegacija je uspjela razgovarati samo sa novinarima Ogranka HND-a na HRT-u. Niko iz rukovodstva javnog medijskog servisa nije ih mogao primiti na prethodno dogovoreni sastanak. Predstavnici Hrvatskih novinara i publicista (HNIP) takođe su otkazali sastanak, a na dogovoreni sastanak nisu se pojavili ni predstavnici Hrvatskog udruženja radijskih emitera.
Marijana Camović iz EFJ-a naglasila je kako se uslovi rada novinara ne popravljaju.
„Diskriminišu se i otpuštaju sindikalni povjerenici, kolektivni ugovori postoje tek u pojedinim medijima, a ni u jednom se ne pregovara kolektivno. Novinarima se nameće ili pak zabranjuje da pišu o nekim temama, u brojnim privatnim medijima nema sindikalnih organizacija“, poručila je Camović.
Prema riječima Pauline Ades-Mevel iz Reportera bez granica zabrinjava činjenica da je Hrvatska u godinu dana pala za 11 mjesta na indeksu slobode medija. Govor mržnje kao jedan od najvećih problema izdvojila je i Sophie Albers Ben Chamo iz ECPMF-a naglašavajući kako on brzo može prerasti u prijetnje, pa onda i fizičke napade.
Ovo je druga posjeta misije Hrvatskoj u manje od dvije godine, a nakon prve posjete iz 2016. godine objavljen je izvještaj „Croatia: Media Freedom in Turbulent Times“.
Svrha misije, kako je objašnjeno na konferenciji, nije kritikovati ili prozivati već upozoravati na prakse opasne za kredibilitet pa onda i uspjeh medija.