Javna rasprava ipak tokom epidemije korona virusa

Javna rasprava ipak tokom epidemije korona virusa

PODGORICA, 14.04.2020. – Formalan rok za dostavljanje komentara na nova rješenje u Zakonu o slobodnom pristupu informacijama istekao je juče. Iz resornog Ministarstva javne uprave najavili su video konsultacije sa svima koji su poslali predloge, i time su ipak ostali pri stavu da javnu raspravu održe tokom epidemije korona virusa.

Tako je skoro 50 nevladinih organizacija, brojni novinari, kao i međunarodne organizacije koje se bave pitanjima transparetnosti javnih uprava, ostalo bez odgovora na apel da se rasprava odloži dok traje trenutna epidemiološka situacija.

Civilne organizacije su nekoliko puta apelovale najprije na ministarku javne uprave, Suzanu Pribilović, a potom i prema premijeru Dušku Markoviću.

„U situaciji kada se očekuje vrhunac epidemije virusa korona i atmosferi neizvjesnosti više nego ikada je potrebno da građani imaju puno povjerenje u institucije države, a lažne vijesti mogu imati ogromne posljedice. Zbog toga smo očekivali da će Vlada raditi na povećanju otvorenosti institucija, u saradnji sa medijima i nevladinim sektorom, umjesto da u ovakvim trenucima stvara uslove da krije još više informacija“, piše u apelu.

Kako smatraju, odluka Ministarstva da baš sada stavi na raspravu Zakon o slobodnom pristupu informacijama zasigurno ne doprinosi povjerenju građana u rad Vlade.

„Taj zakon su oštro kritikovali novinari, aktivisti nevladinog sektora i strani eksperti, a Evropska komisija je više puta ukazivala na loš zakonski okvir i na još goru praksu institucija“.

Kako su kazali, ne vide da je konsultacije o ovako važnim pitanjima svrsishodno održavati video linkom u ovakvoj situaciji kada ni Skupština ne održava sjednice, pa su ponovo apelovali da se odlože dok se stanje stvari ne vrati u normalu.

Naglašavaju da i ova verzija izmjena zakona sadrži brojne norme koje, suprotno Ustavu i standardima, sužavaju prava građana na informacije u posjedu državnih organa, a posebno ograničavaju rad istraživačkih novinara i nevladinog sektora.

„Predloženim izmjenama institucijama se omogućava da kriju još više informacija nego do sada, a uoči izbora političkim partijama se ukida obaveza da objavljuju informacije o svim finansijama. Nije propisano šta se može podvesti pod poslovne ili poreske tajne i pod kojim uslovima se mogu sakriti podaci koji se razmjenjuju sa drugim državama ili međunarodnim organizacijama. Istovremeno, sudovima i tužilaštvima se omogućava da sakrivaju sve podatke o sudskim postupcima i istragama“, ocjena je potpisnika apela.

Rasprava o Zakonu u doba epidemije, kako smatraju, nikako se ne uklapa ni u započeti dijalog u okviru “Saveza za Evropu” i u potpunosti negira sve ono što je predstavljeno kao cilj te inicijative.