MFRR: Potrebna odlučna akcija za uspostavljanje slobodne i pluralističke medijske scene

MFRR: Potrebna odlučna akcija za uspostavljanje slobodne i pluralističke medijske scene

PODGORICA, 19.12.2020. – Dok je parlament zvanično izabrao novu crnogorsku vladu pod vođstvom premijera Zdravka Krivokapića 4. decembra, Organizacija za brzi odgovor za slobodu medija (MFRR), Medijska organizacija Jugoistočne Evrope (SEEMO) i njihovi partneri, pozivaju novu Vladu da stavi slobodu štampe i medija visoko na  agendi.

To je glavna poruka virtuelne misije medijskoj sceni Crne Gore održane u septembru 2020. godine od strane sedam međunarodnih organizacija. Tokom misije, MFRR i njihovi partneri uradili su serije intervjua sa ključnim akterima koji predstavljaju novinarske sindikate, medijske kuće, nevladine organizacije, JUFREX, OSCE, Komisiju za praćenje istraga napada na novinare i Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, koja je nacionalna institucija za ljudska prava.

Da bi unaprijedila slobodu medija i, na kraju, poces pridruživanja Evropskoj uniji (EU), nova administracija mora se posvetiti potrebnim reformama za izgradnju i održavanje slobodnog i pluralističkog medijskog sektora. Ovo je jedinstvena šansa za otklon od prošlosti nakon 31 neprekinute godine vladavine Demokratske partije socijalista (DPS) pod vodstvom Mila Đukanovića.

Rezultati  virtualne misije pokazuju da je potrebna odlučna akcija za uspostavljanje slobodne i pluralističke medijske scene.

„Naša misija pronašla je jako polarizirani medijski sektor u zemlji i biće potrebni kontinuirani i usklađeni napori premijera Krivokapića i njegove Vlade da poboljšaju zaštitu slobode medija i vladavine zakona. Oni stoga moraju u svojoj političkoj agendi posvetiti posebnu pažnju rješavanju bezbrojnih problema s kojima se suočavaju novinari i medijski radnici u Crnoj Gori ”, rekao je Nik Viliams, koordinator MFRR-a u Evropskom centru za slobodu štampe i medija (ECPMF).

Centralno načelo prijeko potrebne promjene smjera je potreba za demontiranjem ukorijenjene polarizacije koja je predugo definisala crnogorsku politiku, društvo i medije i osiguravanjem slobodnih i poštenih uslova za rad svakog medijskog aktera. Ne postoje brza rješenja za dugačku listu pitanja koja su se pojavila tokom serije intervjua  sa ključnim akterima u državi, ali mogu se identifikovati nekoliko preporuka koje će biti ključne za obnovu povjerenja i sprovođenje održivih reformi:

– ukidanje nekažnjivosti za zločine nad novinarima i medijskim radnicima osiguravanjem da policija i tužioci istražuju sve napade i prijetnje i privedu počinitelje i nalogodavce pravdi;

– uspostavljanje zajedničkih standarda i principa za regulisanje medijskog tržišta koji podstiče fer uslove;

– nastavak reforme javnog emitera;

– reforma novinarske zaštite izvora i, generalno, osiguranje da se svi novi ili izmijenjeni zakoni o medijima izrađuju u skladu s međunarodnim standardima i najboljom praksom o slobodi medija i pluralizmu.

Da bi unaprijedila slobodu medija i nastojanja zemlje za pridruživanje EU, nova administracija mora da se posveti potrebnim reformama za izgradnju i održavanje slobodne i pluralističke medijske scene. Oni moraju biti u skladu s evropskim standardima i uključivati ​​podršku za izvještavanje od javnog interesa, transparentno finansiranje, zajedničke regulatorne standarde i sigurno radno okruženje bez napada i prijetnji, ugrađeno u širi sistem koji poštuje vladavinu zakona, u teoriji i u praksi.