Izvještaj EK: Loši uslovi rada novinara i nepostojanje Kolektivnog ugovora

Source: SMCG
Izvještaj EK: Loši uslovi rada novinara i nepostojanje Kolektivnog ugovora
Photo: https://eos-oes.eu/2020/01/30/european-commission-2020-work-programme-what-is-relevant-for-the-european-sawmill-industry/

PODGORICA, 22.11.2023. – Granski kolektivni ugovor za medijsku industriju, koji je odavno prestao da važi, tek treba da bude potpisan, kako bi se poboljšao socio-ekonomski položaj medijskih radnika, obezbjeđujući im dodatna prava i beneficije koje nisu obuhvaćene Opštim kolektivnim ugovorom.

Ovo se navodi u Izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori za 2023. godinu.

„Novinari i sindikati nastavili su da prijavljuju sveukupno loše uslove rada većine medijskih profesionalaca, pominjući niske plate, neplaćeni prekovremeni rad, bezbjednosne rizike, autocenzuru i različite oblike pritisaka i neprimjerenog uticaja kako vlasnika medija tako i trećih lica. Zaposleni u lokalnim javnim emiterima i dalje rade u posebno teškim profesionalnim i socio-ekonomskim uslovima, direktno izloženi uređivačkom uticaju i finansijskoj kontroli lokalnih vlasti“, navodi se u izvještaju.

Kada je riječ o samoregulaciji, u izvještaju se konstatuje da je „veoma slaba” medijska samoregulacija, te da „rijetka postojeća samoregulatorna tijela imaju ograničen uticaj, jer ih čak i sami mediji i novinari zaobilaze i pokrenuću slučajeve protiv svojih konkurenata direktno pred sudovima“.

„Medijska scena je polarizovana po političkim osnovama, a mediji su i dalje veoma ranjivi na unutrašnje i spoljašnje uticaje korporativnih i političkih interesa. Potpuna i efikasna zaštita novinara i drugih medijskih radnika nastavlja da se unapređuje, ali tek treba postići opipljive rezultate u starim slučajevima napada“, navodi se u izvještaju.

U izvještaju se ocjenjuje da je postignut ograničen napredak u slobodi izražavanja.

„Vlada je uključila civilno društvo i medijske aktere u izradu novog medijskog zakonodavstva, ali nije uspjela finalizovati zakonske prijedloge i predstaviti ih Skupštini. Vlasti treba da pojačaju napore na efikasnom rješavanju neriješenih preporuka ad hoc komisije za praćenje nasilja nad medijima, posebno u vezi sa važnim starim slučajevima“.

Evropska komisija je takođe navela da je javni emiter Radio televizija Crne Gore (RTCG) nastavio da „vodi uravnoteženu uređivačku politiku“, ali je napomenula da je Osnovni sud u Podgorici u januaru 2023. godine poništio odluku Savjeta RTCG o imenovanju generalnog direktora kao nezakonitu.

„Ovu presudu je u maju 2023. godine potvrdio drugostepeni Viši sud u Podgorici. U junu 2023. godine Savjet je ponovo imenovao istu osobu za generalnog direktora RTCG, što je izazvalo oštru javnu reakciju više organizacija civilnog društva, koje su optužile Savjet RTCG za zloupotrebu službenog položaja i nepoštovanje pravosnažne sudske odluke. Tužilaštvo je otvorilo krivičnu istragu o ovom slučaju“, navodi se u izvještaju.