Nekoliko sedmica nakon što je naoružana policija ušla u prostorije albanske televizije Ora News i kada su imovina njenog vlasnika Yllija Ndroqija oduzeta zbog optužbi za trgovinu drogom, Ora News je objavila mobilnu prepisku iz 2018. godine koja otkriva pritiske i pokušaje uticaja gradonačelnika Tirane na njen urednički sadržaj.
Dana 3. avgusta, RTV ORA i Ora News su, među ostalim imovinama Ndroqija, oduzeti po nalogu Specijalnog antikorupcijskog suda (SPAK) zbog navodnih optužbi za trgovinu drogom u prošlosti. Ndroqi je negirao ove tvrdnje, ali je Interpol potvrdio da je osuda pod aliasom u inostranstvu i Ndroqi ista osoba. U potezu koji su kritikovale albanske novinarske organizacije, Albanski medijski savjet i Reporteri bez granica, naoružane policijske snage su ušle u medijske prostorije.
Dana 14. avgusta, Ora News je objavila prepisku, za koju tvrdi da je između Ndroqija i gradonačelnika Tirane, Eriona Velijaja. U prepisci se vidi kako gradonačelnik Velijaj naziva novinare “idiotima”, pokušava da diskredituje medije i vrši pritisak na Ndroqija da promijeni uredničku politiku u svoju korist. Velijaj je posebno uvrijedio i prijetio Beti Njumi, tadašnjoj direktorki informacija u Ora News, a sada novinarki i voditeljici glavnog informativnog programa. Screenshotovi su takođe pokazali da je gradonačelnik proslijedio članke iz Ora News koji su bili kritični prema opštini i njemu samom, dovodeći u pitanje njihovo objavljivanje i tražeći izmjene, uz jasne uvrede prema novinarima Ora News. Iako se ovi porucižu iz novembra 2018. godine, nastavili su se mjesecima, posebno oko ključnih pitanja poput rušenja Narodnog pozorišta u maju 2020. godine.
Dana 15. avgusta, Beti Njuma je otkrila da je podnijela ostavku na mjesto direktora informacija u septembru 2019. godine zbog intenzivnih političkih pritisaka i pokušaja uticaja na uredničku politiku Ora News. Međutim, naglasila je da Ora News i RTV Ora nastavljaju da profesionalno izvještavaju bez povlačenja pred takvim pritiscima.
“Od suštinske je važnosti da relevantne pravosudne institucije istraže autentičnost prepiske. Ako je autentična, to je jasan slučaj izabranog zvaničnika koji otvoreno pokušava da promijeni sadržaj medija i utiče na uredničku politiku”, izjavila je Blerjana Bino, stručnjakinja SafeJournalists-a u Albaniji, koja je istakla da članci 22 i 23 Ustava i član 4 Zakona o audio-vizuelnim medijima čine takvo ometanje ilegalnim. “U isto vreme”, dodala je Bino, “u interesu je cijele medijske zajednice i albanskog društva da se tekuće istraživanje slučaja gospodina Ndroqija sprovede nezavisno i pravilno u skladu sa vladavinom prava, bez ometanja rada novinara i misije Ora News i RTV Ora kao medijskih kuća.”
SafeJournalists Network se pridružuje kolegama u Albaniji u osudi događaja oko Ora News i TV Ora. Ovi mediji su prepoznati kao veoma kritični prema vladi i, dok vladavina prava mora biti poštovana, važno je odvojiti vlasnika od novinara i drugih medijskih profesionalaca. Oni moraju biti dopušteno da obavljaju svoj posao bez političkog i bilo kakvog drugog pritiska. Kontekst i način na koji su preduzete akcije protiv Ora News i TV Ora šalje zastrašujuću poruku o tome šta čeka medije koji su kritični prema vladi.
SafeJournalists Network će obavijestiti relevantne nacionalne i međunarodne aktere o ovim slučajevima.
Svaki napad na novinare je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana.
Skoplje – Beograd – Podgorica – Priština – Sarajevo – Zagreb, 20.08.2020.
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Udruženje BH novinari
Hrvatsko novinarsko društvo
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Sindikat medija Crne Gore