Tri mjeseca nakon što je Venecijanska komisija objavila svoje mišljenje o zakonu o onlajn medijima u Albaniji, civilno društvo i nezavisne medijske organizacije su saznale da albanska vlada namjerava da ga pošalje u albanski parlament na odobrenje bez reflektovanja preporuka Venecijanske komisije.
Zakon o onlajn medijima, poznat i kao paket protiv klevete, uključuje izmene 30 članova postojećeg Zakona o audio-vizuelnim medijima, posebno u vezi sa nadležnostima Regulatornog tijela za audio-vizuelne medije (AMA), kao i člana 4 zakona o “elektronskim komunikacijama” (AKEP). Ovaj zakon je odobren u parlamentu decembra 2019. godine, uprkos širokom protivljenju EU, Savjetu Evrope, OEBS-u, novinarima, lokalnim i međunarodnim medijskim organizacijama i poslanicima Evropskog parlamenta. Predsjednik je vratio zakon u parlament na ponovno razmatranje u januaru 2020. godine, na osnovu toga što krši slobodu izražavanja. Krajem januara, vlada je odustala od ponovnog glasanja o inicijativi i izjavila da će sačekati mišljenje Venecijanske komisije.
Neposredne informacije dolaze od organizacija civilnog društva koje rade u medijskom sektoru, koje su 11. septembra 2020. godine izdale zajedničku izjavu pozivajući albanski parlament da ne nastavi sa planovima za usvajanje zakona koji reguliše onlajn medije na osnovu predsjedničke uredbe, već da započne cio proces iznova kako bi u potpunosti odrazili zabrinutosti koje je iznijela Venecijanska komisija.
U svom mišljenju objavljenom u junu, Komisija navodi da davanje proširenih ovlašćenja AMA krši medijsku slobodu. Takođe su istakli da onlajn mediji treba da imaju fer proces protiv svake administrativne odluke pred sudom, a sankcije treba da budu proporcionalne. Komisija je navela da je “neophodno osigurati da su pravne i sudske mere efikasne u borbi protiv klevete i govora mržnje.” Na kraju, Venecijanska komisija podržala je ideju “funkcionisanja kroz samoregulaciju i poštovanje sistema odgovornosti onlajn medija.”
„Ako je vlada zaista odlučna da usvoji paket protiv klevete ili zakon o onlajn medijima u trenutnoj sednici parlamenta, lako to može učiniti jer nema značajnu opoziciju u aktuelnom jednopartijskom parlamentu. To će dodatno pogoršati medijsku slobodu u Albaniji,” izjavila je Blerjana Bino, stručnjak SafeJournalists-a. Ona dodaje da “iako je važno rešavati pitanja govora mržnje, klevete, dezinformacija i drugih povezanih fenomena koji se obično pripisuju onlajn medijima, to se mora raditi uz konsultacije sa relevantnim zainteresovanim stranama i uz značajno učešće civilnog društva i medijskih organizacija. Samoregulacija je ovde od suštinske važnosti, kao i podrška profesionalnosti i nezavisnosti medija.”
SafeJournalists mreža, koja predstavlja više od 8.200 medijskih profesionalaca na Zapadnom Balkanu, zabrinuta je zbog pokušaja da se odobre ove izmjene koje dodatno otežavaju medijsku slobodu u Albaniji, koja je doživela pad u 2019. godini. SafeJournalists mreža poziva albanske poslanike i albanski parlament da ne nastavljaju sa ovim planom, već da imaju širi inkluzivan i participativan proces koji će odraziti cjelokupno mišljenje Venecijanske komisije.
SafeJournalists Network će obavestiti relevantne nacionalne i međunarodne aktere o ovim slučajevima.
Svaki napad na novinare je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana.
Beograd – Podgorica – Priština – Sarajevo – Skopje – Zagreb, 14.09.2020.
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Udruženje BH novinari
Hrvatsko novinarsko društvo
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Sindikat medija Crne Gore