Safe Journalists mreža zabrinuta zbog konstantnih pritiska na medije u Albaniji

Safe Journalists mreža zabrinuta zbog konstantnih pritiska na medije u Albaniji

U proteklih nekoliko nedelja, nekoliko slučajeva ugrozilo je nezavisnost novinarskog rada u Albaniji kroz povećan broj tužbi protiv njih, posebno protiv istraživačkih novinara. SLAPP tužbe postaju sve češće u albanskom medijskom pejzažu kao mehanizam za cenzuru, zastrašivanje ili ućutkivanje nezavisnih medija, istraživačkih novinara i kritičara opterećujući ih troškovima pravne odbrane dok ne odustanu od svoje opozicije ili kritike. U Albaniji su u decembru 2020. zabeležena tri slučaja SLAPP, što doprinosi pogoršanju medijske slobode.

Slučajevi SLAPP tužbi u decembru 2020. godine vezani su za javno-privatno partnerstvo Vlade Albanije u vezi sa spalionicama u Elbasanu. U prvoj nedelji decembra 2020, BIRN Albanija tužila je za članke o dogovoru o spalionicima koje je objavila. Drugi SLAPP slučaj je protiv Artana Rame, istraživačkog novinara, koji je 6. novembra 2020. objavio istraživački članak “Iza kulisa drugog ugovora o Elbasanskoj spalioni”. Ranije je načelnik kabineta Ministarstva odbrane tužio novinara Julija Ristanija, koji je u novinama Shqip objavio istraživački članak o dobijanju stipendija za vojne medicinske studije u Grčkoj, koje je ponudila NATO.

BIRN Albanija je stala uz izveštaj i saopštila da su spremni da se bore na sudu. Tužba je podneta nakon što je BIRN Albanija objavio članak o spalionicima. “Tužba je neosnovana i ima za cilj da zastraši novinare kroz skupe i dugotrajne pravne procese kako bi ih odvratili od izveštavanja,” rekla je izvršna direktorka BIRN Albanija, Kristina Voko, za Citizen Channel. Na pitanje BIRN Albanija, Artan Rama je rekao da se drži objavljenog članka i da će ga braniti na sudu. “Mislim da ima dva cilja. Prvo, pokušaj kompanije da predstavi pozitivnu sliku javnosti, jer prebacivanjem slučaja na sud nadajući se da može javno preneti, a priori, ideju da im je učinjena nepravda i drugo, pretnja za svakog novinara koji izveštava o ugovorima o javno-privatnom partnerstvu, uključujući ove kompanije,” rekao je Rama za Citizen Channel.

Medijski stručnjaci, organizacije civilnog društva i druge nezavisne medijske organizacije su reagovale, naglašavajući da ove tužbe imaju malo pravne osnove, ali se koriste kao mehanizam za zastrašivanje i cenzuru istraživanja korupcije.

Blerjana Bino, istraživač SafeJournalists Network-a, ukazuje na to da “u Albaniji svedočimo kontinuiranim pokušajima gušenja nezavisnih medija, kao što je slučaj SLAPP protiv istraživačkih novinara i povećanje krivičnih kazni za klevetu. Nedavno je radni dokument Ministarstva pravde, procurio u medije, pokazao pokušaje Vlade da dodatno pooštri kazne za klevetu, koja je već krivično delo u Albaniji, suprotno međunarodnim najboljim praksama. Tako, nekoliko nezavisnih medija u zemlji se suočava sa pritiscima, zastrašivanjem i pretnjama na različite načine i kojima je potrebna podrška da se suprotstave zlostavljanju moći.”

SafeJournalists Network, koji predstavlja više od 8.200 medijskih profesionalaca u Zapadnom Balkanu, izražava solidarnost sa kolegama iz Albanije i izražava zabrinutost zbog nepovoljnih sudskih praksi protiv medija. Takođe, SafeJournalists Network osudjuje pokušaje Vlade da donese restriktivne propise povećanjem kazni za klevetu i uticajem na rad nezavisnih medija.

Svaki napad na novinare je napad na javni interes svih građana, demokratiju i prava.

Skopje – Beograd – Podgorica – Priština – Sarajevo – Zagreb, 11.12.2020.

 

Udruženje novinara Kosova

Udruženje novinara Makedonije

Udruženje BH novinari

Hrvatsko novinarsko društvo

Nezavisno udruženje novinara Srbije

Sindikat medija Crne Gore