PODGORICA, 28.08.2018. – Mediji manjinskih naroda godinama unazad dobijaju podršku Fonda za zaštitu i ostvarivanje prava manjina u Crnoj Gori, čije odluke prate razne konroverze, a nerijetko i sudski postupci.
Fond za zaštitu i ostvarivanje prava manjina u Crnoj Gori dva puta godišnje raspisuje konkurs za raspodjelu sredstava namijenjen projektima čiji je cilj zaštita manjina.
Prva raspodjela vrši se početkom, a druga sredinom kalendarske godine. Fondom rukovodi Upravni odbor i direktor, koga bira Upravni odbor. Manjinske narode u Upravnom odboru Fonda predstavljaju nacionalni savjeti manjina u Crnoj Gori i to: Srpski, Albanski, Hrvatski, Muslimanski, Bošnjački i Romski.
Tokom prošle godine, putem dva konkursa, dodijeljeno je ukupno 972.926 eura. Javni poziv objavljen početkom 2017. godine bio je vrijedan 680.000 eura, dok je konkurs iz jula bio „težak“ 292.926 eura. Na sajtu Fonda nijesu dostupni najnoviji podaci za ovu godinu.
Tokom oba poziva 2017. godine podrška medijima nacionalnih manjina bila je ujednačena i iznosila je oko 27% od ukupno opredijeljenih sredstava, budući da je elektronskim i štampanim glasilima opredijeljeno oko 260.000 eura.
Ono što je zabrinjavajuće jeste da podaci Fonda pokazuju da je stepen realizacije projekata koji su dobili podršku tek nešto veći od polovine. Tako je 2016. godine samo 54,8% projekata realizovano u potpunosti, a čak 19,3% nije realizovana ili ne postoje izvještaji o realizaciji. Šta je Fond učinio tim povodom, nije poznato.
Rezultati konkursa pokazuju da je tokom oba poziva najviše novca dobio Srpski nacionalni savjet i organizacije koje promovišu kulturne vrijednosti srpskog naroda. Tokom prošle godine podrška tim organizacijama je iznosila 133.400 eura. Tako je Srpska TV tokom oba poziva dobila podršku Fonda, i to u vrijednosti od ukupno 52.000 eura za projekte „Informativne produkcije“ i „Serijale Srpske TV“. Izdavačka djelatnost Srpskog nacionalnog savjeta podržana je sa 37.400 eura. „Srpski kul radio“ u drugom pozivu je dobio grant u iznosu od 27.000 eura. Iza svih projekata stoji NVO „Društvo za ravnopravnost i toleranciju“, koju mediji godinama povezuju sa predsjednikom Srpskom nacionalnog savjeta, Momčilom Vuksanovićem, koji je i član Upravnog odbora. Srpske elektronske novine, koje izdaje Srpski kulturni centar „Stefan Nemanja“ dobio je projekat vrijedan 17.000 eura.
Kada je riječ o hrvatskom narodu, za njihovu medijsku djelatnost opredjeljeno je 53.300 eura.
Časopis Hrvatski glasnik, Hrvatskog građanskog društva podržan je sa 14.000 eura, dok je radio i portal „Dux“ dobio grantove u visini od 39.300 eura. Ovaj projekat predložila je NVO Hrvatska krovna organizacija „Dux croatorum“.
Mediji na albanskom jeziku dobili su podršku u visini od oko 16.000 eura. Televizija iz Tuzi, TV Boin dobila je zeleno svijetlo za projekte čiji su ciljevi promocija žena i posebnosti tog kraja sa 7.700 eura. Projekat je „prošao“ i TV Teuti iz Ulcinja, a njegova vrijednost je 6.050 eura. Fond je podržao i Časopis za kulturu, nauku i društvena pitanja, autora NVO „Malesia“, u vrijednosti od 2.050 eura.
Mediji čiji je cilj promocija kulturnog identiteta Roma i Egipćana imali su projekte vrijedne oko 25.000 eura. Tako je podršku dobio Romski radio „Romski glas“ Udruženja Roma u vrijednosti od 12.000 eura, Romski kulturni centar je za štampanje časopisa „Alav“ dobio 9.000, a Informativni portal Roma i Egipćana NVO Informativni centar Roma i Egipćana 3.250 eura.
Matica muslimanska Crne Gore za časopis „Osvit glas muslimana u Crnoj Gori“ dobila je 3.500 eura, dok je Bošnjački veb portal, autora Almira Koljenovića, podržan sa grantom u visini od 2.500 eura.
Radio Elita dobio je finansijsku podršku od 4.585 eura, Radio serijal „Bisernica“ istoimene NVO 18.000 eura, časopis „Almanah“ 7.400, portal www.sehara.me autora Adisa Pepića 4.750 eura.
Posljednjim izmjenama Zakona o zaštiti manjinskih prava pokušalo se stati na put kontroverzama koje prate odluke Fonda u vezi dodjele sredstava, pa odluku o dodjeli više ne donosi Upravni odbor ove institucije, već direktor Fonda, Safet Kurtagić.
Zakonom je predviđeno i da se najmanje 0,15% tekućeg budžeta opredjeljuje za funkcionisanje Fonda, a 70% tog iznosa ide na finansiranje projekata čiji je cilj očuvanje i promocija manjinskih prava.
Skupština finansira „Koha javore”
Da postoje i drugačiji načini finansiranja medija potvrđuje za sada izlovan primjer nedjeljnika na albankom jeziku „Koha javore”.
Skupština Crne Gore donijela je odluku da bude finansijer ovog nedjeljnika.
Sudeći prema godišnjem Budžetu crnogorskog Parlamenta, 100.000 eura svake godine ide na račun nedjeljnika „Koha javore”.
Do ovog rješenja se došlo 2014. godine kada je, do tada državna Pobjeda, koja je izdavala i nedjeljnik „Koha javore”, privatizovana, a novi vlasnik nije bio zaintreresovan za novine na albanskom jeziku. Kako je tada procjenjeno da je nedjeljnik od izuzetnog značaja za informisanje Albanaca u Crnoj Gori nađen je modalitet po kojem je Skupština preuzela tu obavezu.
Ovaj tekst je proizveden u okviru projekta Regionalna platforma za zagovaranje medijskih sloboda i bezbjednosti novinara na Zapadnom Balkanu uz finansijsku podršku Evropske Unije. Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost Sindikata medija Crne Gore i autora i ni u kom slučaju ne odražava stavove Evropske unije.