EK: Ograničen napredak u slobodi izražavanja u Crnoj Gori

Source: SMCG
EK: Ograničen napredak u slobodi izražavanja u Crnoj Gori

PODGORICA, 21.10.2021 – Pandemija COVID-19 dodatno je pogoršala ionako tešku ekonomsku situaciju novinara i medijskih radnika, uključujući nesigurnost posla i niske zarade. Ekonomska zavisnost novinara od vlasnika, bez obzira da li su privatnici, nacionalne ili lokalne vlasti, rezultira pristrasnim izvještavanjem i stvara rizik od autocenzure, političkog pritiska i uplitanja vlasnika u uređivačku politiku.

To se navodi u Izvještaju Evropske komisije o napretku Crne Gore za 2021. godinu.

“Crna Gora je postigla određeni nivo pripremljenosti u oblasti slobode izražavanja. Sveukupno gledano, ostvarila je ograničen napredak tokom izvještajnog perioda i samo djelimično ispunila prošlogodišnje preporuke. Bilo je nekih novih dešavanja u istrazi pucanja na istraživačku novinarku 2018. ali ostaje da se osigura puno i efikasno sudsko praćenje kako ovog slučaja, tako i drugih važnih starih predmeta”, navodi se u dokumentu.

U aprilu 2021. godine, kako je navedeno, Vlada je osnovala novu ad hoc komisiju za praćenje nasilja nad medijima, ali još nije u potpunosti ili efikasno riješila značajne preporuke koje je dala prethodna komisija.

Kako se navodi, u toku je revizija pravnog okvira, kako bi se osiguralo potpuno usklađivanje sa pravnom tekovinom EU i evropskim standardima.

“Potrebni su dodatni napori da se ograniče efekti dezinformacija i internetskog uznemiravanja i govora mržnje, uz osiguranje da takve mjere nesrazmjerno ne ograničavaju slobodu izražavanja”.

EK navodi da je Parlament imenovao novi Savjet RTCG u junu 2021. godine bez široke podrške među strankama.

“Nakon ove promjene i naknadnih promjena rukovodstva RTCG, javni servis počeo je prikazivati ​​politički raznolikije sadržaje. Medijska scena je i dalje visoko polarizirana, često obilježena politički pristrasnim i neuravnoteženim izvještavanjem, uključujući veliko učešće stranih medija iz regiona, što je bilo posebno zapaženo tokom izbornih perioda. Mehanizmi samoregulacije ostaju slabi”, navodi se u dokumentu.

Kako je navedeno, postoji neujednačena primjena Novinarskog kodeksa u medijskoj zajednici, dok je velika učestalost podnošenja tužbi za klevetu među novinarima.