PODGORICA, 19.05.2022. – Evropska komisija pohvalila je izmjene Krivičnog zakonika u cilju bolje krivično-pravne zaštite medijskih radnika, konstatovano je u neformalnom dokumentu Evropske komisije o stanju u poglavljima 23 i 24 za Crnu Goru.
Izmjene Krivičnog zakonika Sindikat medija Crne Gore (SMCG) zagovara od svog osnivanja 2013. godine, a prošle godine je zajedno sa NVO Akcija za ljudska prava pokrenuo zajedničku inicijativu sa još sedam nevladinih organizacija prema novim vlastima. Izmjene su krajem prošle godine jednoglasno usvojene u Parlamentu.
Izmjenama Krivičnog zakonika (KZ) propisani su kvalifikovani oblici krivičnih djela “Ugrožavanje sigurnosti”, “Teško ubistvo”, “Teška tjelesna povreda” i “Prinuda”, kada se izvrše prema osobi koja obavlja posao javnog informisanja, u vezi obavljanja tog posla.
Poslom od javnog značaja smatra se obavljanje profesije ili dužnosti koje je povezano s povećanim rizikom za bezbjednost lica koje ga obavlja u oblasti javnog informisanja, zdravstvene zaštite i pravne pomoći pred sudskim i drugim državnim organima
Evropska komisija zamjera što stari slučajevi napada na novinare nisu rasvijetljeni, poput ubistva urednika “Dana” Duška Jovanovića i pokušaja ubistva novinarke Olivere Lakić.
Podsjećaju da je Vlada usvojila prvi izvještaj nove Komisije za praćenje napada na novinare, koja je zaključila da je policija efikasnija u odnosu na tužilaštvo u rješavanju prijavljenih slučajeva nasilja nad novinarima.
U dokumentu se navodi da profesionalne organizacije novinara “i dalje prijavljuju sveukupno loše uslove rada, uključujući niske plate, neplaćeni prekovremeni rad, sigurnosne rizike i različite oblike pritisaka i neprimjerenog uticaja na njihov rad, kako vlasnika medija tako i trećih lica”.
Navodi se da je Javni servis Radio televizije Crne Gore (RTCG), od izbora novog sajveta i menadžemnta, uveo više pluralizma u uređivačku politiku, ali i da je potrebno još napora kako bi se osiguralo da RTCG usaglasi sa najvišim standardima nezavisnosti i profesionalizma.