PODGORICA, 11.03.2021. – U slučaju rasvjetljavanja ubistva glavnog i odgovornog urednika “Dana”, Duška Jovanovića, postoje određeni pomaci, konstatovano je u najnovijem izvještaju Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija.
Precizirano je da su Agencija za nacionalnu bezbjednosti i Uprava policije dostavile traženu dokumentaciju povodom tog slučaja, koja je označena stepenom tajnosti i sa kojom se mogu upoznati samo članovi koji posjeduju dozvole. Komisija u izvještaju problematizuje i to što određeni broj članova i dalje ne posjeduje dozvolu za pristup tajnim podacima.
Komisija je između 4. oktobra 2021. i 10. februara 2022. godine analizirala 12 slučajeva napada ili prijetnji novinarima na štetu 17 novinara i dva napada na imovinu na štetu jednog novinara i jednog medija.
„Nadležni organi su u dva slučaja, prema dostupnoj dokumentaciji, u potpunosti sproveli sve potrebne mjere i radnje na rasvjetljavanju napada na novinare. U nekoliko slučajeva, Komisija smatra da nisu do kraja rasvijetljeni napadi/preduzete sve mjere i radnje“, piše u izvještaju.
Analizirajući slučaj napada na ekipu TV N1 iz Sarajeva, na Cetinju, 5. septembra 2021. godine, Komisija je utvrdila da su državni organi, iz nepoznatih razloga, preduzeli minimalan broj radnji kako bi se utvrdila istina o ovom napadu, iako se u dokumentaciji navodi da su u posjedu imali CD o predmetnom događaju koji je dostavljen sa N1 televizije.
Takođe, Komisija preporučuje da nadležno Tužilaštvo uvijek kada je okrivljeni povratnik, odnosno kada je pravosnažno osuđivan zbog krivičnih djela sa elementima nasilja, pored kazne zatvora ili novčane kazne, predloži i odgovarajuće mjere bezbjednosti, a posebno mjeru zabrane približavanja.
Komisija preporučuje Policiji da izjave od građana od strane policijskih službenika uzima u skladu sa odredbama Zakonika o krivičnom postupku, što u pojedinim predmetima nije bio slučaj.