PODGORICA, 17.03.2022. – Loš socio-ekonomski položaj medijskih radnika prvi put se našao u zvaničnom Vladinom dokumentu u nacrtu Medijske strategije za period od 2022. do 2026. godine, koji je nedavno stavljen na javnu raspravu.
Riječ je prvom strateškom dokumentu koji detaljnije obrađuje pitanje medijskih sloboda i stanja u crnogorskim medijima.
U analizi stanja, predlagač se poziva na istraživanja Sindikata medija Crne Gore (SMCG) koja godinama ukazuju da je položaj zaposlenih u medijima izuzetno loš i da ga pored primanja koja su ispod državnog prosjeka karakterišu i neregulisani prekovremeni i rad tokom praznika, pritisci, autocenzura, a konstatovano je da je situacija pogoršana tokom pandemije korona krize.
“Sve ovo dovodi do napuštanja profesije od strane velikog broja novinara. Manjak zaposlenih dovodi do preopterećenosti novinara da zadovolje „dnevnu traku” i objavljuju svakodnevno veliki broj tekstova/priloga, što u konačnom utiče na pad kvaliteta novinarstva i gotovo gašenja istraživačkih poduhvata u redakcijama”, piše u dokumentu koji je na javnoj raspravi do 20. aprila.
Predlagač ohrabruje novi početak kolektivnog pregovaranja za medijsku industriju, koji su prekinuti 2019. godine, a zaposleni u medijima trenutno takvu zaštitu ne posjeduju.
Strategija prvi put uvodi i frilensere u medijski sistem Crne Gore, konstatujući njihov neregulisan status, ali ne predviđa mjere da se on riješi.
Posebnu pažnju Strategija posvećuje pitanju zaštite bezbjednosti novinara i novinarki, uvodeći mjere kontrole rada državnih organa u slučaju istraga za napade. Takođe, kao jedna od mjera pominje se dugo najavljivana specijalizacija timova u policiji i tužilaštvu koji bi se bavili napadima na novinare.
Strategija dalje obavezuje i vlasnike medije da štite novinare od uplitanja u njihov rad i svake vrste pritisaka, garantuju im zdrave i sigurne uslove rada, ulažu u njihove vještine i znanje i promovišu sprovođenje Etičkog kodeksa i profesionalizma u novinarstvu.
Pored povećanja iznosa za Fond za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija sa sadašnjih 0,09 odsto tekućeg budžeta na 0,4 odsto do kraja sprovođenja Strategije, na predlog SMCG uvedena je obaveza poslodavaca da ne smiju otpuštati radnike šest mjeseci prije konkursa. Istovremeno, strategijom je prepoznata važnost monitoringa uticaja finansijske podrške medijima na poboljšanje socio-ekonomskog statusa zaposlenih, u čijem praćenju će SMCG aktivno učetstvovati.
Stategijom je predviđena i izmjena Zakona o medijima, koja bi podrazumijevala obavezu medija da moraju usvojiti statut kojim će se regulisati odnos između vlasnika i uredništva. Takođe, izmjenama zakona će se poboljšati i pojasniti procedura zaštite novinarskog izvora kako ne bi bio neprimjerenih pritisaka od strane tužilaštva ili suda.