Mijatović: Medijsku regulativu što prije usvojiti, RTCG da poštuje odluke suda

Source: Vijesti.me
Mijatović: Medijsku regulativu što prije usvojiti, RTCG da poštuje odluke suda
Photo: https://www.coe.int/en/web/commissioner/the-commissioner

PODGORICA, 22.03.2024. – Crna Gora treba da iskoristi mogućnosti koje pružaju evropske integracije da unaprijedi pravni okvir koji reguliše ljudska prava i da obezbijedi njegovu punu primjenu, rekla je komesarka Savjeta Evrope za ljudska prava Dunja Mijatović nakon posjete Crnoj Gori od 18. do 21. marta 2024.

U saopštenju Savjeta Evrope navodi se da je Mijatović tokom posjete dobila informacije o zabrinjavajućem porastu govora mržnje, posebno na internetu, koji zaoštrava podjele na etničkoj, vjerskoj i političkoj osnovi i posebno negativno utiče na određene društvene grupe, posebno na Rome, LGBTI osobe i žene na javnim pozicijama.

“Seksistički i mizogini govor mržnje protiv političarki, novinarki i aktivistkinja za ljudska prava podriva rodnu ravnopravnost. Vlasti prema tome treba da pokažu nultu toleranciju i da preduzmu mjere za sprečavanje i borbu protiv te pojave“, kazala je Mijatović. Naglašavajući značajnu ulogu crnogorskih žena u društvu, ona je pozvala nadležne i da osiguraju veće političko učešće žena.

Mijatović je je posebno pozvala na brzo donošenje seta medijskih zakona, Zakona o pravnom priznavanju pola po osnovu samoopredeljenja… Tokom sastanaka sa crnogorskim zvaničnicima, Mijatović je upozorila i na dugogodišnju polarizaciju u medijskom sektoru, neregulisano onlajn medijsko okruženje koje omogućava širenje dezinformacija, nedostatak efikasne medijske samoregulacije, nedovoljnu medijsku pismenost…

“Nesprovođenje odluka domaćih sudova o imenovanju direktora Radio televizije Crne Gore (RTCG) postavlja pitanja u pogledu poštovanja vladavine prava, što je pitanje koje, takođe, treba hitno rješavati”, naglašava se u saopštenju.

Kad su u pitanju sloboda izražavanja i medija, komesarka je ocijenila da je ohrabrujuće to što je u posljednje vrijeme zabilježeno smanjenje slučajeva fizičkog nasilja nad novinarima. Ona je, međutim, istakla važnost da se svi slučajevi nasilja i zastrašivanja novinara, a posebno ubistva glavnog i odgovornog urednika “Dana” Duška Jovanovića, efikasno istraže i da počinioci budu izvedeni pred lice pravde.

“Komesarka je zabrinuta zbog prijavljene sve veće upotrebe strateških tužbi protiv medija i novinara (SLAPP). Vlasti bi trebalo da preduzmu konkretne mjere da spriječe neprijatne pritužbe protiv novinara, boraca za ljudska prava, pisaca i aktivista, oslanjajući se na standarde SE i druge relevantne standarde, jer oni imaju duboko zastrašujući efekat. Pozdravljam nedavni poziv ministarke kulture i medija svim crnogorskim zvaničnicima da stvore ambijent za slobodan i nezavisan rad svih medija i novinara“, rekla je Mijatović.

Naglašava da je dobila informacije o zastrašivanju akademika, pisaca i aktivista, kao što su Boban Batrićević i Andrej Nikolaidis.

“Ponavljam da je u slobodnom i demokratskom društvu imperativ da se u potpunosti poštuje sloboda izražavanja svih aktera civilnog društva“, naglasila je.

Mijatović je pozvala vlasti da sarađuju sa organizacijama civilnog sektora. Komesarka se, tokom posjete Crnoj Gori, srela sa predsjednikom Jakovom Milatovićem, premijerom Milojkom Spajićem, ministrom vanjskih poslova Filipom Ivanovićem, ministrom pravde andrejom Milovićem, ministrom ljudskih i manjinskih prava Fatmirom Gjekom, Zaštitnikom ljudskih prava Sinišom Bjekovićem i predstavnicima nevladinog sektora i medija.