PODGORICA, 26.11.2017. – Među neriješenim slučajevima napada ne medije i novinare u Crnoj Gori, nalazi se i kamenovanje zgrade televizije Pink M, a načinom na koji je vođena te istraga bavila se vladina Komisija za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija.
U njenom drugom kvartalnom izvještaju uočeni su brojni propusti, a, između ostalog, zaključeno je da se policija napadom na Pink M bavila svega jedan dan.
Zgrada Pinka je prvu put kamenovana 18. oktobra 2015. godine, nakon protesta u ogranizaciji političkog saveza Demokratski front, a drugi put 7. septembra 2016. godine kada se NN lice lice zaustavilo ispred objekta i počelo da gađa kamenjem zgradu. Oba puta su slomljena stakla, a prilikom prvog incidenta je kamenom (koji je razbio staklo) u vrat pogođena novinarka/urednica Ivana Drobnjak, koja je zadobila lakše tjelesne provrede.
„O svemu je obavješten državni tužilac Jelena Protić. Kasnije radnje su preduzimali zamjenici tužioca Danka Ivanović Đerić i Zoran Vučinić. Iz dostavljene dokumenacije se ne vidi šta je ODT preduzelo povodom ovog slučaja osim što je u više navrata insistirano kod UP da im se dostavi dokumentacija, te saslušalo dvoje zaposlenih u TV Pink M. Posljednja radnja koju je ODT preduzelo (ponovljena urgencija UP da se dostavi kompletan predmet) je urađena 16.12.2015. godine. Nakon toga UP je 22.01.2016. godine dostavila spise“, navodi se u Izvještaju Komisije.
Saslušano je više zaposlenih u Pink M, kao i građanin M.J. za kojeg je kasnije pretpostavljeno da je slomio stakla, ali ni policija ni Tužilaštvo nijesu ništa preduzeli.
„M.J. je na saslušanju kazao da je vraćajući se sa protesta išao Ulicom Slobode, kod česme je primjetio da grupa momaka trči za osobom koja je imala masku na licu. On im je prišao kad je jedan momak sustigao maskiranu osobu i razdvojio ih je i nastavio dalje. Tvrdi da nije vidio da je neko kamenovao bilo koji objekat i da nije učestvovao u tome. Na dan incidenta saslušan je kamerman Pinka Danilo Novaković koji je kazao da je vraćajući se sa protesta, na kojem je bio na radnom zadatku, kod česme u Ulici Slobode uočio grupu ljudi kako trči i dovikuje „polomio je, polomio je, uhvatite ga“, uspravio je kameru prema muškoj osobi na koju je pretpostavio da se ti uzvici odnose. Kamerman je kazao i da mu se čini da je momak, kojeg je on znao iz viđenja, kazao „pa šta ako jesam“. Kasnije, u televiziji dok su pregledali snimak njegov kolega je prepoznao momka za kojim su građani trčali. U pitanju je bio M.J.“, navodi se u Izvještaju.
Na snimku koji je Komisiji dostavilo Tužilaštvo, između ostalih osoba, vidi se i poslanik u Skupštini Crne Gore Veljko Vasiljević, dok se u policijskim spisima pominje poslanik Janko Vučinić. Na snimku se jasno vidi i više građana očevidaca čiji identitet se lako može utvrditi, ali to nije urađeno.
U zaključcima je konstatovano i da je Osnovno državno tužilaštvo (ODT) naložilo vještačenje medicinske dokumentacije povrijeđene Ivane Drobnjak, saslušalo nju i kamermana TV Pink M Danila Novakovića ali da nisu saslušali osobu koju je Novaković označio kao potencijalnog izvršioca krivičnog djela.
„Pošto postoji snimak, koji je odmah bio dostupan policiji, a zatim i ODT-u, na kojem očevici trče za mogućim napadačem (najizglednije je da je u pitanju M.J.), ostaje nejasno zašto slučaj nije dobio neki epilog. OTD nakon što je u januaru 2016. godine dobilo dokumentaciju iz UP nije uradilo ništa kako bi se postupak nastavio. Komisiji nije dostavljena bilo kakva odluka koja bi ukazivala da je bilo šta rađeno. Niko od očevidaca događaja koji se nalaze na snimku, i čiji je identitet bilo lako utvrditi, nije saslušan ni u policiji ni u tužilaštvu. Nije saslušan poslanik Veljko Vasiljević koji je bio na licu mjesta (što je zabilježeno kamerom). U spisima predmeta se tvrdi da je u pitanju poslanik Janko Vučinić ali ni Vučinić nije saslušavan“, zaključeno je u Izvještaju.