PODGORICA, 19.09.2018. – Vlada Crne Gore dala je svoj osvrt na napade na novinare u Crnoj Gori, sugerišući Savjetu Evrope da većinu njih ukloni sa Platforme za promociju zaštite novinarstva i bezbjednosti novinara.
Gotovo tri godine nakon što se desio napada na urednika portala IN4S Gojka Raičevića, koji je registrovala i Platforma za promociju zaštite novinarstva i bezbjednosti novinara Savjeta Evrope, oglasila se i Vlada Crne Gore sa preporukom da se taj slučaj zatvori.
Predstavnici Vlade slično su odgovorili i kada je u pitanju bilo bacanje suzavca na novinare prilikom protesta 2015. godine. Konstatovali su koje su istražne radnje preduzete, ali da postupak nije pokrenut u Osnovnom državnom tužilaštvu jer za to nijesu nađeni elementi.
“Ne postoje indicije da je korišćenje suzavca bilo upućeno novinarima, niti da je namjera bila da budu povrijeđeni”, stoji u odgovoru Vlade.
Ogradili su se od slučaja novinara Jova Martivnovića koji je bio u pritvoru zbog formiranja kriminalne grupe, navodeći da on nema veze sa njegovom profesijom. Zbog toga su tražili i da ovaj slučaj bude skinut sa platforme Savjeta Evrope.
Svoj osvrt dali su i na navodne prijetnje Velizara Markovića, brata Premijera Duška Markovića, upućene novinaru Vladimiru Otaševiću. Navode da je tužilac sproveo istražne radnje, ali da nijesu pronašli da je u pitanju upućivanje prijetnji, već samo protest zbog vremena i prirode poziva koji je uputio novinar. Oštećenu stranu, novinara, uputili su na pravo da sam pokrene postupak, te zbog svega navedenog predlažu zatvaranje i ovog slučaja na platformi Savjeta Evrope.
Država se oglasila i povodom postavljanja bombe ispod automobila novinara Seada Sadikovića, 01. aprila 2018. godine. Podsjećaju da su otkriveni počinioci i nalogodavci, te da zbog toga predlažu da i ovaj slučaj bude uklonjen sa platforme Savjeta Evrope.
U vezi najnovijeg napada na novinaru Oliveru Lakić, iz Vlade su samo kazali da su u toku istražne radnje, te da detalje ne mogu dati, kako ne bi ugrozili istragu.