PODGORICA, 12.08.2021. – Žene u novinarstvu, iako obično nose glavni dio tereta, danas se suočavaju sa ozbiljnim izazovima na radnom mjestu i potrebna im je posebna zaštita.
U Crnoj Gori su žene novinarke često meta napada, čak i tokom svojih redovitih radnih obaveza. Posljednji put se to desilo kada je novinarka Jelena Jovanović pogođena u glavu tokom okupljanja građana u Nikšiću. Tokom prošle godine svjedočili smo brojnim online uznemiravanjima i prijetnjama upućenim novinarkama, ali i jednom hapšenju zbog navodnog izazivanja nereda i panike. Kasnije su te tužbe odbačene, ali je novinarka Anđela Đikanović ostala upamćena po filmskim scenama hapšenja.
Neriješeni slučaj pokušaja ubistva novinarke Olivere Lakić i dalje ostaje teret za dalju integraciju zemlje u EU.
Nažalost, ne postoje posebne mjere za zaštitu žena u novinarstvu koje su usvojile vlasti ili mediji.
S druge strane, istraživanja pokazuju da su žene češće zaposlene u medijskom sektoru od muškaraca.
Prema podacima Međunarodne federacije novinara (IFJ), gotovo 65% žena zaposlenih u medijima doživjelo je zastrašivanje, prijetnje ili zlostavljanje u vezi sa svojim radom. Ovo predstavlja prijetnju slobodi izražavanja i slobodi medija.
Novinarke, osim što su meta uznemiravanja i napada, suočavaju se s psihološkim pritiskom i često su žrtve sagorijevanja zbog posla.
To je razlog zašto međunarodne novinarske organizacije stavljaju njihovu zaštitu u središte svog rada.
„Žene u novinarstvu širom svijeta se suočavaju sa nasiljem i uznemiravanjem. Statistika IFJ pokazuje da je svaka druga novinarka nekad pretrpjela seksualno uznemiravanje, psihološko zlostavljanje, uznemiravanje na internetu i druge oblike kršenja ljudskih prava“, pokazuju podaci Međunarodne federacije novinara (IFJ).
Oni takođe ističu razliku u platama među polovima, koja je stvarnost na svim kontinentima i koja ne pogađa samo žene tokom njihovog radnog vijeka, već i nakon penzionisanja.
„Žene se u novinarstvu suočavaju sa svim oblicima nesigurnih uslova rada. Prisiljene su da rade bez ugovora, s nedostatkom socijalne i penzijske zaštite, bez plaćenih praznika i drugih socijalnih davanja. Pogođene su diskriminacijom, kako u radnom okruženju, tako i u zajednici“, navodi IFJ.
Ta je organizacija posvećena ravnopravnom predstavljanju polova prilikom izvještavanja.
„Na osnovu naše posvećenosti etičkom novinarstvu, borimo se protiv diskriminacije i pomažemo u podršci kvalitetnom novinarstvu objavljivanjem smjernica za izvještavanje i promocijom najboljih praksi“.