SafeЈournalists: Срамно однесување на српските и албанските државни функционери кон новинарите за време на посетата на Ангела Меркел

  0
  187
  Foto: Pixabay

  Канцеларката на Германија Ангела Меркел во последните неколку дена беше во посета на Западен Балкан. Прво беше во Белград на 13 септември, потоа во Тирана на 14 септември.
  Двата дена, за време на прес – конференциите, на некои медиуми и новинари им беше ускратено правото да поставуваат прашања или да присуствуваат. Покрај канцеларката, на конференцијата во Белград присуствуваше и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, додека премиерот на Албанија, Еди Рама, беше во Тирана.
  На некои новинари во Белград, како новинарката на ,,Newsmax Adria”, Зана Булајиќ, не им беше дозволено да влезат на конференцијата поради епидемиолошки мерки. Малку е чудно што сите провладини медиуми успеаја да влезат, додека независните медиуми беа делумно демантирани. Од друга страна, во Тирана, албанскиот премиер Еди Рама имаше селективен пристап кон новинарите од Косово. Новинарот Енис Речица од телевизијата ,,Klan Kosova” на својот Фејсбук профил објави видео од него и други косовски новинари како ги креваат рацете за да поставуваат прашања, додека албанскиот премиер ги игнорирал 40 минути.
  Жељко Бодрозиќ, претседател на Здружението на независни новинари на Србија, изјави дека „нема ништо чудно во тоа“.
  „Тука веќе нема ништо чудно, дури и владата веќе не се преправа пред странските претставници дека овде има слобода на медиумите. Ние разбираме дека тие замижуваат, бидејќи се работи за висока политика, но останува прашањето до каде тие ќе молчат и ќе гледаат како владата ја уби новинарската професија во Србија “, рече тој.
  Џемаил Реџа, претседател на Здружението на новинари на Косово, рече дека „однесувањето на премиерот Рама кон косовските новинари е срамно, но за жал ништо ново“.
  „Сегрегацијата што ја направи кон нашите колеги кои сакаа да и поставуваат прашања на канцеларката Меркел е неприфатлива и знак дека сака да го контролира наративот за да биде испратен од ваков важен настан. Нашите колеги Албанци се соочуваат со такво однесување секојдневно и ние ги поддржуваме да го кренат својот глас и да се погрижат тој да не се извлече од тоа. Ние сме благодарни и за регионалната и поддршката од страна на Европската Федерација на новинари по она што се случи “, рече тој.
  Мрежата ,,SafeJournalists”, која претставува повеќе од 8.200 медиумски професионалци на Западен Балкан, го осудува ова однесување кон новинарите во двете земји. Ние ќе испратиме писма со загриженост до канцеларијата на премиерот на Албанија и на претседателот на Србија и ќе ги повикаме да не го повторуваат таквото однесување не само со новинарите, туку и со сите медиумски работници.
  Ние ќе ги информираме релевантните национални и меѓународни чинители за овој нов случај.

  Секој напад врз новинари е напад врз јавниот интерес, демократијата и правата на сите граѓани.

  Белград – Подгорица – Приштина – Сараево – Скопје – Загреб, 16.09.2021 година.

  Здружение на новинари на Македонија
  Здружение на новинари на Косово
  Здружение на новинари БиХ
  Здружение на новинари на Хрватска
  Независно новинарско здружение на Србија
  Синдикат на медиуми на Црна Гора