ЗНМ: Позитивно е што МВР постапи, чекаме и судска разрешница за...

0
МВР достави известување до ЗНМ дека е поднесена кривична пријава против А.Е.(36) од с.Теарце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

ОСТРА ОСУДА ЗА НАПАДОТ ВРЗ НОВИНАРСКАТА ЕКИПА НА МИА

0
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро го осудува денешниот напад врз екипа на Медиумската информативна агенција (МИА) која професионално известуваше за протестот поврзан...

Напад врз новинар, Милка Смилевска, 09.09.2020 год.

0
На протестот организиран од политичката партија ВМРО -ДПМНЕ, новинарката Милка Смилевска и снимателот Јорде Ангеловиќ од медиумот Ал Џaзира биле нападнати и спречени во...

Џабир Дерала и Петрит Сарачини, вербална закана, 30.07.2020 год.

0
Во јули 2020 год. на социјалната мрежа Фејсбук од профил именуван како „Марјан Камиловски“ била објавена фотографија со огнено оружје, a потоа и заканувачки...

Мирослава Бурнс, закана, 23.07.2020 год.

0
Новинарката Мирослава Бурнс на 23.07.2020 год. добила низа закани на својот личен профил на Фејсбук, поради објавување на текст за свадба која се одржала...

Љупчо Златев, физички напад, 23.07.2020

0
На 23.07.2020 во скопски локал бил извршен физички напад врз новинарот и уредник на Лидер, Љупчо Златев. Тој веднаш по инцидентот го пријавил случајот...

Тања Милевска, вербални закани, јули 2020 год.

0
Тања, Милевска, новинар и кореспондент на МИА, примила закани по животот и сексистички навреди на Твитер и на Фејсбук поради нејзините јавни ставови изразени...

Фуркан Салиу и Ибрахим Мамути, Куманово, 28.05.2020 год.

0
Новинарот Фуркан Салиу и камерманот Ибрахим Мамути биле во Ваксинце, каде што снимиле голема група на мигранти кои се движеле во регионот. Возејќи накај...

Мишко Иванов, вербална закана, 05.05.2020 год.

0
По двете интервјуа спроведени од новинарот Мишко Иванов (ТВ24) на лидерите на политички партии, Христијан Мицковски и Зоран Заев, новинарот добил заканувачка порака со...

Новинари од редакцијата на ИРЛ.мк, вербален напад, 29.03.2020

0
Болницата Аџибадем Систина кон новинарите од редакцијата на истражувачката новинарска платформа „ИРЛ.мк“ по повод нивната сторија за COVID-19 испратила реакција до редакцијата на ИРЛ...

Горазд Чомовски, вербален напад, 26.03.2020

0
Претседателот на партијата ГРОМ, Стевчо Јакимовски во статус на својот Фејсбук профил со погрдни зборови упати навреди и повици за насилство кон новинарот на...

Алмедина Исмаили, вербален напад, Скопје, 31.01.2020 год.

0
Вербален напад и навреди против новинарката Алмедина Исмајили.