Potrebno javno govoriti o hrabrosti braniteljica ljudskih prava i problematizirati online prijetnje

Source: BHN
Potrebno javno govoriti o hrabrosti braniteljica ljudskih prava i problematizirati online prijetnje

Banja Luka, 30.01.2018.- Braniteljice ljudskih prava suočene su često sa specifičnim sigurnosnim rizicima tokom obavljanja različitih aktivnosti i zaštite prava ranjivih i manjinskih grupa. Zbog prirode svog posla i aktivizma, a nekada i geografske lokacije ili pripadnosti određenoj društvenoj grupi, braniteljice ljudskih prava mogu biti mete maltretiranja, prijetnji, uznemiravnja ili čak fizičkih napada, rečeno je danas na radionici za medijske profesionalce „Medijska odgovornost: aktivizam i sigurnost braniteljica ljudskih prava“ koja je održana u Banjaluci.

“Aktivisti i aktivistice koji se zalažu za prava različitih manjinskih kategorija često su zbog svog angažmana izloženi nasilju, a zabilježeni su i slučajevi teških fizičkih povreda”, rekla je LGBT aktivistica Slobodanka Dekić, koja je i sama bila izložena prijetnjama zbog posla kojim se bavi. Dekić je dodala i kako su napadači bili i muškarci i žene te je naglasila važnost primjene svih važećih zakona koji tretiraju slučajeve nasilja iz mržnje.

Policijske službenice, kao braniteljice ljudskih prava iz pozicije institucija, u svom poslu suočavaju se sa diskriminacijom po osnovi spola zbog dominirajućih rodnih stereotipa i predrasuda. „Mediji kroz izvještavanje o policiji mogu doprinijeti da žena u policiji bude rodno vidljiva”, rekla je službenica Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Kristina Jozić.

Lejla Huremović iz Sarajevskog otvorenog centra (SOC) govorila je o tome koliko i kako mediji mogu doprinijeti većoj sigurnosti i društvenom respektu braniteljica ljudskih prava, kao i unapređenju njihove lične sigurnosti.

„Medijska slika izvještavanja o LGBTI osobama se mijenja na bolje, ali je još uvijek potrebno pisati o hrabrosti javnog izlaganja aktivista/ica te problematizirati i skretati pažnju na sve veći broj online prijetnji“, rekla je Huremović i dodala kako bi zaštiti aktivista i aktivistica doprinijela regulacija komentara ispod članaka i onih na društvenim mrežama.

Cilj radionice koja je danas održana u Banjaluci je unapređenje znanja novinara i medijskih profesionalaca u oblasti izvještavanja o aktivizmu braniteljica ljudskih prava. Ova interaktivna radionica bi, također, trebala pomoći medijskim stručnjacima da učinkovitije sarađuju sa zajednicom braniteljica ljudskih prava i dobiju informacije o njihovim aktivnostima, kao i prijetnjama i rizicima sa kojima se suočavaju u svom radu.

Jednodnevna radionica „Medijska odgovornost: aktivizam i sigurnost braniteljica ljudskih prava“ održana je u okviru projekta “Ostati sigurne – Mreža sigurnosti za braniteljice ljudskih prava i  aktivistice  protiv rodno zasnovanog nasilja u Bosni i Hercegovini”. Projekat realizira Fondacija Lokalne demokratije (FLD) uz podršku Ambasade Kraljevine Holandije.