PODGORICA, 05.07.2020. – Predstavnik Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS) za slobodu medija Arlem Dezir u proteklih sedam mjeseci više puta intervenisao zbog stanja u medijima u Crnoj Gori, pokazao je izvještaj koji je nedavno predstavio Stalnom savjetu OEBS-a.
On je, u državama OEBS-a, u posljednjih sedam mjeseci 132 puta intervenisao zbog ugrožavanja bezbjednosti novinara, zatim u više od 200 slučajeva pravne nesigurnosti novinara, uključujući 104 pritvora i 20 novih sudskih postupaka protiv medijskih radnika.
U Crnoj Gori intervenisao je u brojnim slučajevima koje su se ticale medijskih sloboda i bezbjednosti i sigurnosti novinara.
Sredinom marta izrazio je zabrinutost zbog pokretanja disciplinskog postupka protiv novinara Radio televizije Crne Gore, Nevenke Ćirović i Zorana Lekovića, usled izražavanja kritičkog mišljenja prema dokumentarnom filmu “Svjedok Božje ljubavi”, čiji su autori zaposleni u Javnom servisu. Tim povodom obratio se ministru kulture Aleksandru Bogdanoviću, koji ga je informisao da su postupak pokrenuli autori dokumentarca, a ne menadžment.
U decembru je osudio napad na novinara “Dana” Vladimira Otaševića, tražeći hitnu istragu nadležnih, dok je već u januaru apelovao zbog hapšenja novinarke Anđele Đikanović i novinara Gojka Raičevića i Dražena Živkovića zbog objavljivanja “lažnih vijesti”.
Zabrinost je izrazio i u drugoj polovini aprila nakon što su dvoje građana uhapšeni zbog objava na društvenim mrežama i “izazivanja nereda i panike”.
Dezir je početkom aprila informisao i ministarsku javne uprave Suzanu Pribilović da “prati postupak konsultacija” u vezi izmjena Zakona o slobodnom pristupu informacijama, te da treba prihvatiti apele brojnih domaćih i međunarodnih organizacija da se javna rasprava održi po stabilizovanju epidemiološke situacije. Ministarka je odgovorila da je javna rasprava odložena do sticanja uslova za njeno normalno održavanje.
Dezir je reagovao i kada je novinar “Večernjih novosti”, Veliša Kadić, na kratko zadržan u policiji, kada je pratio proteste u Nikšiću. Prema medijskim navodima, poprskan je biber sprejom u oči, dok su mu iz telefona obrisane fotografije. Dezir je pozvao vlasti da istraže slučaj.
On je takođe, na godišnjicu ubistva Duška Jovanovića, urgirao na državne organe da pojačaju napore u sprovođenju pravdi svih uključenih.
Dezir je pozdravio mjere koje su nadležni preduzeli u pružanju finansijske pomoći medijima, u cilju ublažavanja posljedica epidemije korona virusa.