Evropska komisija donijela preporuke za povećanje bezbjednosti novinara

Source: cenzolovka.rs/SMCG
Evropska komisija donijela preporuke za povećanje bezbjednosti novinara

PODGORICA, 24.09.2021. – Nekoliko ubistava novinara u Evropskoj uniji posljednjih godina, čak 900 napada na njih tokom 2020, sve više SLAPP tužbi i onlajn prijetnji naveli su Evropsku komisiju (EK) da donese niz preporuka zemljama članicama EU za zaštitu odgovornog novinarstva i očuvanje nezavisnosti medija.

U svojim preporukama EK poziva na stvaranje nezavisnih nacionalnih službi za podršku, koje bi uključivale telefonske linije za pomoć, davanje pravnih savjeta, psihološku podršku i skloništa za medijske radnike koji se suočavaju sa prijetnjama.

Članicama se savjetuje i da podstiču bolju saradnju organa za sprovođenje zakona i medija, edukaciju zaposlenih u medijima o socijalnoj zaštiti i obezbjeđivanje lične zaštite novinarima kojima je bezbjednost ugrožena.

Ključno je, prema Evropskoj komisiji, da ne postoji diskriminacija medija, te da svi imaju jednak pristup informacijama, konferencijama za medije i dokumentima državne vlasti.

Zajednički rad sa predstavnicima novinara neophodan je, prema preporukama EK, kako bi se donijele odgovarajuće mjere zaštite prilikom izvještavanja sa protesta, poput vizuelne identifikacije zaposlenih u medijima.

Digitalna ili onlajn sigurnost je, kako navodi EK, postala glavna briga novinara zbog širenja govora mržnje, dobijanja prijetnji fizičkim napadima, ali i rizika u vezi sa bezbjednošću na internetu i nelegalnim nadziranjem.

Relevantna nacionalna tijela trebalo bi, prema savjetima Komisije, da pomognu novinarima kada upute zahtjev za provjeru ugroženosti svojih uređaja ili naloga na internetu.

Prema navodima Evropske komisije, onlajn prijetnje su u porastu u cijeloj EU, a najviše su im izložene žene i pripadnici manjinskih grupa koji rade u medijima. Ove grupe su, kako kažu, posebno osetljive na prijetnje i napade. Posebno je zabrinjavajuće kada takve napade pokreću političari ili moćne javne ličnosti, ističe Komisija.

U preporukama se savjetuje državama članicama da podrže inicijative čiji je cilj osnaživanje novinarki, medijskih profesionalaca iz manjinskih grupa i onih koji izvještavaju o pitanjima ravnopravnosti.

Ove preporuke prvi put su objavljene u okviru Akcionog plana za evropsku demokratiju, koji je dio širih napora Evropske unije da podrži medijske slobode i pluralizam.

U okviru tog plana, Komisija za sljedeću godinu najavljuje evropski zakon o slobodi medija, koji bi trebalo da zaštiti nezavisnost medija.