Loše ocjene Evropske komisije za slobodu medija u Crnoj Gori

0
369
Source/Author: SMCG

PODGORICA, 07.10.2020. – Crna Gora nije ostvarila nikakav napredak u oblasti slobode izražavanja, poruka je Izvještaja Evropske komisije o pristupnim pregovorima za 2020. godinu.

Iako je postignut napredak u zakonodavstvu o medijima, to je zasijenjeno hapšenjima i postupcima protiv urednika online portala i građana zbog sadržaja koji su objavili ili podijelili na internetu tokom 2020. godine.

“Iako kratki, pritvor urednicima online medija u januaru 2020, za navodno krivično djelo izazivanja panike i nereda, kao mjera za borbu protiv dezinformacija, ima potencijal da stvori opasan presedan i ohrabri autocenzuru”, navodi se u izvještaju.

U dokumentu se konstatuje da raniji važni slučajevi napada na novinare ostaju neriješeni, uključujući ubistvo glavnog urednika dnevnih novina Dan, Duška Jovanovića, 2004. i pucanje na novinarku “Vijesti”, Oliveru Lakić 2018. godine.

“Vlasti su registrovale četiri napada tokom 2019. godine. U tri slučaja podignute su optužnice. Zaštita je ponuđena za dva novinara. Prijavljeni su dalji cyber napadi na medijske kuće”, piše u izvještaju.

Policija je, kako se navodi, u aprilu 2020, rasvijetlila četiri slučaja napada na medijsku imovinu iz 2011. i 2014. godine.

“Dvije osobe – maloljetne u vrijeme napada – osumnjičene za saučesništvo se gone prema zakonu koji se primjenjuje na maloljetnike. Optužnica vođi kriminalne grupe, za koju se sumnja da je organizator ovih napada, odbačena je i on je pušten iz pritvora”, piše u tom dokumentu.

Dio izvještaja posvećen je i radnim uslovima: “Ekonomski status novinara i dalje je neizvjestan, posebno zbog nesigurnosti posla i niske plate, izlažući ih riziku od autocenzure i uticaja vlasnika, a još više je pogoršan izbijanjem pandemije COVID-19”.

Novinari su, kako se navodi, zajednički zastupljeni u medijski sindikat, a 2019. godine, nakon godina stagnacije, sindikat je uspio dobiti povećanje plata za zaposlene u javnim emiterima.

U izvještaju piše da i dalje ostaje zabrinutost oko uredničke nezavisnosti i profesionalnih standarda nacionalnog javnog servisa RTCG.

“Medijska scena je i dalje duboko polarizovana, a mehanizmi samoregulacije i dalje slabi. Sve veći obim dezinformacija širom regiona dodatno je polarizovao društvo nakon usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti i tokom izborne kampanje”, navodi se u izvještaju.

Izvještaj o napretku predstavljen je juče u Briselu.