PODGORICA, 25.10.2017. – Javni servis Crne Gore suočava se u poslednje vrijeme sa pritiscima na Savjet te medijske kuće, za čijih je nekoliko članova Agencija za spriječavanje korupcije utvrdila da su u sukobu interesa.
Nakon anonimnih prijava, tri člana Savjeta Radio Televizije Crne Gore (RTCG): Goran Đurović, Nikola Vukčević i Ivan Mitrović, našla su se pod lupom Agencije koja je utvrdila da su u sukobu interesa. Mitrović je nedugo nakon toga podnio ostavku.
Administrativni odbor crnogorske Skupštine, tijelo koje imenuje i razriješava članove Savjeta, najavio je brzo i zakonito postupanje u ovom slučaju, pa je prije dva dana raspisao konkurs za upražnjeno mjesto u Savjetu koje će biti popunjeno iz redova Unije poslodavaca i Privredne komore Crne Gore.
Sudeći prema izjavama medijskih eksperata, pritisci na Radio Televiziju Crne Gore (RTCG) dešavaju se u trenutku kad je ocijenjeno da je, zbog promjene upravljačke i uređivačke strukture, došlo do otklona od ranije uređivačke politike, koja je često ocjenjivana kao bliska vladajućoj Demokratskoj partiji socijalista (DPS).
Podršku Javnom servisu dalo je nekoliko nevladinih organizacija, koje su pokrenule kampanju „Nezavisni Javni servis i tačka“. Naime, predstavnici nevladinih organizacija MANS, CeMI, Institut Alternativa, CGO, CRNVO u hitnom postupanju Agencije za korupciju i reakciji Odbora vide „političku opstrukciju DPS-a u cilju destabilizacije Javnog servisa“, kako su naveli u zajedničkom saopštenju. Oni su zatražili pojačanu pažnju međunarodne i domaće javnosti jer „sumnjaju u politički pritisk DPS-a“ koji preko ovih institucija želi da kontroliše Javni servis. S druge strane, iz vladajućeg DPS to odbacuju, navodeći da nikada nijesu uticali na TVCG.
I Ambasada Sjedinjenih američkih država (SAD) je na Tviteru objavila da “nastavlja da podržava nezavisne i slobodne medije, što je ključno za Crnu Goru i njene euroatlantske i EU težnje”, tagujući Vladu, Javni servis i pet nevladinih organizacija.
Crnogorska Vlada je u odgovoru na svom Tviter nalogu napisala da „dijeli sa SAD sistem vrijednosti: demokratija, ljudska prava, sloboda medija, vladavina prava i neselektivna primjena zakona“.