PODGORICA, 30.12.2017. – Dva dana prije Nove godine poslanici vladajuće koalicije su u Skupštini izglasali smjenu Gorana Đurovića sa mjesta člana Savjeta Radio televizije Crne Gore (RTCG).
Skupštinski Administrativni odbor je poslanicima predložio njegovu smjenu, što su poslanici vlasti ekspresno aminovali i pored toga što je Agencija za sprječavanje korupcije utvrdila da ne postoji ni formalni razlog za smjenu, a to je navodni konflikt interesa. Po istom scenariju iz Savjeta je ranije smijenjen i reditelj Nikola Vukčević.
Đurović je prilikom izjašnjenja pred Administrativnim odborom kazao da nezakonitim razrješenjem članova Savjeta RTCG Demokratska partija socijalista (DPS) pokušava da od Javnog servisa ponovo napravi partijsku televiziju.
Da je to tako pokazuje i glasanje vladajuće većine za novog člana Savjeta RTCG Slobodana Pajovića, odbornika DPS-a u Baru. Zakon je jasan – odbornici i poslanici ne mogu biti članovi Savjeta RTCG. Pajović je ispoštovao tu formalnost pa je nedavno podnio ostavku na odborničko mjesto.
Neposredno prije smjene Đurovića nekoliko nevladinih organizacija je protestovalo ispred Skupštine CG. Transformacija RTCG iz partijskog u Javni servis ne smije biti zaustavljena, jer bi to bio prvi korak ka gušenju evropskih integracija i evropske budućnosti Crne Gore, poručeno je sa protesta – ,,Nezavisni Javni servis i tačka”.
Zbog dešavanja u RTCG premijeru Dušku Markoviću pisao je Komesar za evropsku susjedsku politiku i pregovore o proširenju Evropske unije Johanes Han. On u pismu navodi da su problemi u vezi Javnog servisa jedna od ključnih zabrinutosti EU, pišu,,Vijesti”.
Lideri tzv. građanske opozicije pisali su Hanu i u pismu naveli da DPS brutalno zloupotrjebava Skupštinu, te da iz Savjeta RTCG smjenjuje članove koje ne kontroliše, a u isti uvodi svoje partijske vojnike.
U posljednjem radnom dokumentu EK o trenutnom stanju u poglavljima 23 i 24, navodi se da ,,Rukovodstvo RTCG-a i njegovi upravni organi moraju biti zaštićeni od neprimjerenog uticaja i političkog pritiska”.
A u praksi, DPS, pred predsjedničke i seriju lokanih izbora, polako ali sigurno, ponovo stavlja javni servis pod svoju partijsku šapu.