LIVNO, 07.10.2017. – Zakon o ravnopravnosti spolova u BiH obavezuje medije na profesionalno izvještavanje o ravnopravnosti spolova što uključuje i profesionalni pristup temi nasilja nad ženama i djevojčicama. Intenzivnija interakcija između medija i nevladinog sektora koji se bavi pravima žena, naročito problemom nasilja, može značajno doprinijeti profesionalnom i etičkom izvještavanju o ovom društvenom problemu, istaknuto je danas na radionici „Izvještavanje o temi rodno zasnovanog nasilja“ u Livnu.
„Iskustva sa ženama koje su preživjele nasilje su uznemirujuća, i jasno je kako se radi o širokom globalnom društvenom problemu“, ocijenila je Jasminka Borković, predsjednica udruženja žena Li-Women i dodala kako građani najradije biraju da se ne miješaju u ove probleme iako na njima treba raditi cjelokupno društvo.
Izvršna direktorica Vijeća za štampu Ljiljana Zurovac govorila je o važnosti uloge medija u osvjetljavanju problema nasilja nad ženama i djevojčicama.
„Dosadašnja iskustva pokazuju kako se o ovoj temi izvještava tek kada dođe do krajnjeg ishoda, odnosno do krajnjeg nasilja, ubistva ili kazne za počinjenje nasilja“, istakla je Zurovac i dodala kako su novinari i mediji dužni raditi više na općem osvještavanju o problemu nasilja nad ženama i djevojčicama na način da kontinuirano izvještavaju te razbijaju tabue i predrasude.
Projektna koordinatorica Gender centra FBiH Fatima Bećirović naglasila je važnost edukacije stručnjaka koji rade u institucijama i organizacijama koje se bave ovim složenim problemom.
„Ukoliko se osobe stručnih profila kakvi su sociolozi, psiholozi i drugi opredijele baviti ovom temom neopdhodno je da stalno nadograđuju svoje znanje jer je važno da od njih mediji dobiju relevantne i stručne informacije“, reka je Bećirović.
Dopisnica Federalne TV Željka Mihaljević govorila je o važnosti edukacije novinara i novinarki o profesionalnom izjveštavanju o temama nasilja nad ženama. “Koliko god mogu doprinijeti suočavanju sa problemom nasilja, mediji mogu napraviti i štetu zbog kršenja prava žrtava”, rekla je Mihaljević.
PR iz Asocijacije XY Dajana Pašić predstavila je konkurs za novinarsku nagradu za istraživačke teme o rodno zasnovanom nasilju, koji je objavljen na web stranicama Asocijacije XY i Udruženja BHN.
Jednodnevni trening za novinare/ke, urednike/ce i blogere/ke okupio je učesnike i učesnice iz medijskih kuća i nevladinih organizacija iz Livna, Tomislavgrada, Bosanskog Grahova, Bugojna i Sarajeva, kao i predstavnike Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona 10 te Gender centra Federacije BiH.
Radionica u Livnu održana je u okviru projekta „Isključimo nasilje – Mediji protiv nasilja nad ženama“, koji realizira Udruženje/udruga BH novinari uz podršku UN Women ureda u BiH i Švedske međunarodne agencije za razvoj i saradnju (Sida).
PREUZMITE PDF: