ZAGREB, SKOPLJE, PRIŠTINA, 26.08.2017. – Regionalna platforma Zapadnog Balkana za zagovaranje medijskih sloboda i sigurnosti novinara, koja zastupa više od 7800 članova, najoštrije osuđuje napade i prijetnje upućene novinarima posljednjih dana u Slavonskom Brodu (Hrvatska), Skopju (Makedonija) i Partesu (Kosovo).
U srijedu, 23. kolovoza, novinarke Višnja Ružojčić (HRT) i Aleksandra Primorac (portal SBplus) fizički su napadnute u Slavonskom Brodu. Prema pisanju portala SBplus novinarke Primorac i Ružojčić su izvještavale o pucnjavi koja se dogodila večer prije, pri čemu je jedna osoba ozbiljno ranjena. Novinarke su bile ispred kafića Hajduk u Slavonskom Brodu kad ih je fizički napao nepoznat muškarac, vrijeđao ih i kolegici Ružojčić pokušao oteti kameru. Novinarke su odmah o incidentu obavijestile policiju, koja je brzo reagirala. Napad je javno osudio Ogranak Hrvatskog novinarskog društva za Brodsko-posavsku županiju.
Istog je dana u Skopju fizički napadnuta novinarska ekipa Nove TV dok je izvještavala o akciji prikupljanja potpisa protiv izgradnje izbjegličkih kampova u Makedoniji. Ekipu je napala pristalica građanske inicijative koja je organizirala sakupljanje potpisa. Ohrabruje nas brza reakcija Ministarstva unutarnjih poslova koje je hitro identificiralo napadača; on je ispitan i protiv njega je najavljeno podizanje optužnice zbog nasilja. Napad je osudilo Društvo novinara Makedonije koje ga smatra napadom na slobodu govora i na pravo građana da budu obaviješteni.
Još se jedan incident odigrao 23. kolovoza, ovaj put u Partesu. Policija je privela tri ruska državljana, od kojih su dvoje, prema neslužbenim imfomacijama, novinari iz Estonije I Latvije. Pušteni su nakon dva sata bez podizanja kaznene ili prekršajne prijave. To je potvrdila policija nadležna za regiju Gnjilane, no razlozi privođenja nisu javno izneseni. Regionalna platforma poziva institucije lokalnih vlasti da se pridržavaju međunarodnih standarda zaštite novinara, njihove sigurnosti i slobode izražavanja.
Regionalna platforma snažno podupire napore novinarskih i medijskih organizacija u zaštiti novinara i slobodi govora, te poziva vlasti, policiju i sudska tijela u zemljama Zapadnog Balkana da omoguće slobodno i sigurno radno okruženje novinarima i medijima.
U posljednjih su osam mjeseci u zemljama Zapadnog Balkana zabilježena 63 slučaja, uključujući i ove, prijetnji i fizičkih napada na novinare.
Svaki napad na novinare je napad na javni interes, demokraciju i prava svih građana.
Skopje – Beograd – Podgorica – Priština – Sarajevo – Zagreb
Udruženje/udruga BiH novinari
Sindikat medija Crne Gore
Hrvatsko novinarsko društvo
Udruženje novinara Kosova
Društvo novinara Makedonije
Nezavisno udruženje novinara Srbije