Safe Journalists dhe MFRR: Organizatat për lirinë e shtypit dhe shoqatat e gazetarëve bëjnë thirrje për drejtësi të shpejtë pas sulmit vdekjeprurës në Top Channel

  0
  88
  photo: canva

  Sot, 27 Mars 2023, pjesëtari i sigurimit. Pal Kola, 60 vjeç, u qëllua për vdekje nga persona të panjohur në ambientet e televizionit kryesor kombëtar në Shqipëri, Top Channel, ku ndodhej në një kabinë jashtë objektit. Sulmi i tmerrshëm ndodhi rreth orës një të mëngjesit. Policia e Shtetit ka formuar një grup hetimor dhe po bashkëpunon ngushtë me Prokurorinë për të zbuluar sa më shpejtë autorët e këtij akti. Një makinë që dyshohet se është përdorur për të kryer krimin, është gjetur e djegur pak kilometra larg ndërtesës, së bashku me dy automatikë kallashnikov.

  Partnerët e poshtëshënuar në Media Freedom Rapid Response dhe SafeJournalists janë thellësisht të pikëlluar për këtë sulm tronditës. Mendimet tona janë me familjen, miqtë dhe bashkëpunëtorët e Pal Kolës. I bëjmë thirrje policisë dhe shërbimeve të prokurorisë që të kryejnë një hetim të shpejtë, efektiv, të pavarur dhe transparent për të përcaktuar motivin dhe rrethanat e të shtënave. Do të ndjekim nga afër rastin derisa të gjithë autorët të dalin para drejtësisë.

  Organizatat tona mirëpresin reagimet e presidentit Bajram Begaj, kryeministrit Edi Rama dhe shumë personazhe të tjerë publike nga i gjithë spektri politik që e kanë denoncuar sulmin dhe kanë kërkuar një përgjigje sa më të shpejtë nga forcat e rendit. Vrasja e Kolës është vendosur në një sfond dhune të papranueshme dhe të shpeshta ndaj profesionistëve të medias në Shqipëri. Pak javë para të shtënave, një ekip i emisionit investigativ të Top Channel, Fiks Fare u kërcënuan me armë teksa po filmonin një raport për nxjerrjen e paligjshme të materialeve inerte nga një breg lumi jashtë Tiranës.

  Rastet e fundit të dhunës ndaj gazetarëve nënvizojnë kërcënimet me të cilat përballen profesionistët e medias në punën e tyre. Vonesat në përpjekjet për t’i mbajtur përgjegjës përgjegjësit rezultojnë në mosndëshkim. Ne gjithashtu u bëjmë thirrje autoriteteve të marrin të gjitha masat e nevojshme për të parandaluar sulmet e ardhshme. Ne do të vazhdojmë të avokojmë për sigurinë dhe sigurinë e gazetarëve dhe punonjësve të medias, duke përfshirë zbatimin më të mirë të standardeve ndërkombëtare dhe rajonale të zhvilluara brenda Këshillit të Evropës, Bashkimit Evropian dhe Kombeve të Bashkuara.

  Nënshkruar nga:

  ARTICLE 19 Europe

  European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF)

  European Federation of Journalists (EFJ)

  Free Press Unlimited (FPU)

  International Press Institute (IPI)

  OBC Transeuropa (OBCT)

  Safe Journalists Network