SafeJournalists: Sulm me armë zjarri kundër Top Channel në Shqipëri, vritet roja

  0
  134
  photo: canva

  Platforma SafeJournalists është alarmuar nga incidenti tragjik që ndodhi në Top Channel, një nga stacionet kryesore televizive kombëtare shqiptare dhe kompanitë më të mëdha mediatike. Më 27 mars 2023, rreth orës 01:00, persona të paidentifikuar hapën zjarr në ambientet e Top Channel në Mzeze, me pasojë humbjen tragjike të rojes së sigurisë, 60-vjeçarit Pal Kola.

  Policia e Shtetit ka ngritur një grup të dedikuar hetimor, në bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë për të shqyrtuar rrethanat, mbledhjen e provave dhe identifikimin dhe kapjen e autorëve. Shërbimet e policisë janë vënë në ndjekje aktive të autorëve, duke ngritur postblloqe dhe duke hetuar një makinë të djegur Range Rover me targa të vjedhura të gjetura në Golem të Kavajës, së bashku me dy armë zjarri brenda mjetit. Në vendin e të shtënave u zbuluan edhe 25 gëzhoja kallashnikov dhe dy armë zjarri kallashnikov.

  Kryeministri Edi Rama dhe Presidenti Begaj kanë dënuar të dy sulmin e dhunshëm në Top Channel dhe kanë bërë thirrje për një përgjigje vendimtare nga organet ligjzbatuese për të vënë me shpejtësi autorët para drejtësisë.

  SafeJournalists i shpreh ngushëllimet familjes së Pal Kolës dhe solidarizohet me të gjithë komunitetin e Top Channel. Blerjana Bino, kerkuese e rrjetit u shpreh: “Ne bëjmë thirrje për veprime të shpejta për të hetuar këtë sulm dhe për të nxjerrë autorët para drejtësisë. Nevojitet një përgjigje e koordinuar dhe efektive nga të gjitha institucionet përkatëse ligjzbatuese, si dhe solidaritet i fortë me Top Channel dhe të gjithë komunitetin e tyre mediatik.”

  SafeJournalists do të vazhdojë të monitorojë nga afër situatën, duke mbrojtur sigurinë dhe sigurinë e gazetarëve dhe profesionistëve të medias dhe duke u kërkuar autoriteteve të marrin të gjitha masat e nevojshme për të garantuar drejtësinë dhe për të parandaluar sulmet e ardhshme.

  SafeJournalists do të informojë të gjitha palët relevante kombëtare dhe ndërkombëtare për këtë rast.

  Çdo sulm ndaj gazetarëve është sulm ndaj interesit publik, demokracisë dhe të drejtave të të gjithë qytetarëve.

  Beograd – Podgoricë – Prishtinë – Sarajevë – Shkup – Zagreb, 27.3.2023

   

  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës

  Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë

  Shoqata e Gazetarëve të BH

  Shoqata e Gazetarëve Kroatë

  Shoqata e Pavarur e Gazetarëve të Serbisë

  Sindikata e Mediave të Malit të Zi