Shqipëri: Organizatat për lirinë e shtypit dhe shoqatat e gazetarëve bëjnë thirrje për drejtësi të shpejtë pas sulmit vdekjeprurës në Top Channel

  0
  81

  Sot, 27 Mars 2023, roja i sigurisë Pal Kola, 60 vjeç, u qëllua për vdekje nga persona të panjohur në ambientet e televizionit kryesor kombëtar Top Channel, ku ndodhej në një kabinë jashtë godinës. Sulmi i tmerrshëm ndodhi rreth orës një të mëngjesit. Policia e Shtetit ka krijuar një grup të dedikuar hetimor dhe po bashkëpunon ngushtë me Prokurorinë për ndjekjen aktive të autorëve. Një makinë që dyshohet se është përdorur në krim është gjetur e djegur pak kilometra larg krimit, së bashku me dy automatikë kallashnikov.

  Partnerët e poshtëshënuar në Media Freedom Rapid Response dhe SafeJournalists janë thellësisht të pikëlluar kur mësuan për këtë sulm tronditës. Mendimet tona janë me familjen, miqtë dhe bashkëpunëtorët e Pal Kolës. I bëjmë thirrje policisë dhe shërbimeve të prokurorisë që të kryejnë një hetim të shpejtë, efektiv, të pavarur dhe transparent për të përcaktuar motivin dhe rrethanat e të shtënave. Do ta ndjekim nga afër rastin derisa të gjithë autorët dhe autorët të dalin para drejtësisë.

  Organizatat tona mirëpresin reagimet e,  presidentit Bajram Begaj, kryeministrit Edi Rama dhe shumë personazhe të tjerë publikë nga i gjithë spektri politik kanë denoncuar gjithashtu sulmin dhe kanë kërkuar një përgjigje vendimtare nga forcat e rendit. Vrasja e Kolës është vendosur në një sfond dhune të papranueshme dhe të shpeshta ndaj profesionistëve të medias në Shqipëri. Pak javë para të shtënave, një ekip i emisionit investigativ të Top Channel Fiks Fare u kërcënuan me armë teksa po filmonin një raport për nxjerrjen e paligjshme të materialeve inerte nga një breg lumi jashtë Tiranës.

  Rastet e fundit të dhunës ndaj gazetarëve nënvizojnë kërcënimet me të cilat përballen profesionistët e medias në punën e tyre. Vonesat në përpjekjet për t’i mbajtur përgjegjës përgjegjësit rezultojnë në mosndëshkim. Ne gjithashtu u bëjmë thirrje autoriteteve të marrin të gjitha masat e nevojshme për të parandaluar sulmet e ardhshme. Ne do të vazhdojmë të avokojmë për sigurinë dhe sigurinë e gazetarëve dhe punonjësve të medias, duke përfshirë zbatimin më të mirë të standardeve ndërkombëtare dhe rajonale të zhvilluara brenda Këshillit të Evropës, Bashkimit Evropian dhe Kombeve të Bashkuara.

  Nënshkruar nga:

  ARTICLE 19 Europe

  European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF)

  European Federation of Journalists (EFJ)

  Free Press Unlimited (FPU)

  International Press Institute (IPI)

  OBC Transeuropa (OBCT)

  Safe Journalists Network