Sulm aktual ndaj gazetareve te Top Channel, 08/02/2023, Nikel, Fushe Kruje

    0
    62

    Gazetarët e emisionit investigativ Fiks Fare u sulmuan fizikisht më 8 shkurt teksa po filmonin germimet ilegale në lumin Zeze në Nikel, Fushë Krujë, rreth 30 km larg kryeqytetit në Shqipëri.

    Droni i gazetarëve u qëllua me armë dhe tre burra me armë dolën përpara, duke i drejtuar armët grupit te xhirimit vetëm disa metra larg. Më pas një person i maskuar iu afrua atyre, duke u përpjekur të merrte kamerën me pamjet dhe duke sulmuar fizikisht grupin e xhirimit, duke kërcënuar edhe jetën e tyre për më shumë se 30 minuta. Ndonëse arritën të arratiseshin, kishin mbi 50 minuta që prisnin ndërhyrjen e patrullës së policisë.