Sulm aktual ndaj gazetarit Simon Shkreli 01.06.2022, Shkodër

    0
    45

    Simon Shkreli, gazetar i medias TV Rozafa dhe reporter i ABC News, një media 24-orëshe, ishte duke ecur me djalin e tij 8 vjeç dhe vajzën 4 vjeç në qytetin e tij të lindjes në Shkodër, kur vuri re policinë e shtetit dhe RENEA-n. forcat speciale të policisë) që kryejnë kontrolle në zonë. Ai veshi distinktivin e gazetarit dhe filloi të xhironte me telefonin e tij. Vetëm pas rreth 30 sekondash, një nga oficerët e policisë me veshje civile i tha Shkrelit të ndalonte filmimin dhe të hiqte telefonin. Shkreli përmendi se ishte gazetar, tregoi distinktivin e tij dhe deklaroi se po bënte punën e tij si gazetar. Shkreli tha për Rrjetin e Gazetarëve të Sigurt se Drejtori i Policisë së Shkodrës dhe shefi i Komisariatit të Shkodrës e njohën, por i kërkuan të afrohej me makinën e tyre duke përmendur se forcat RENEA nuk e dinin se ai ishte gazetar. Shkreli këmbënguli se kishte një distinktiv si staf i medias. Më pas një nga oficerët e RENEA-s e ka kapur dhe i ka hequr distinktivin mediatik duke përdorur gjuhë denigruese. E gjithë kjo ndodhi para fëmijëve të tij të cilët ishin të frikësuar, të tronditur dhe duke qarë. Policia dhe forcat RENEA hipën në makinat e tyre dhe u larguan.

    Shkreli tha për Rrjetin e Sigurt të Gazetarëve se pas ngjarjes ka njoftuar redaktorin dhe drejtorin e informacionit dhe ka denoncuar rastin në Drejtorinë e Policisë së Shkodrës ku është takuar me dy oficerë të Shërbimit të Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave të Policisë së Shtetit, të cilët e kanë pritur shumë mirë. Shkreli ka folur për ngjarjen edhe me zëdhënësen e Policisë së Shtetit.

    Lidhur me këtë ngjarje, Policia e Shtetit ka reaguar më vonë atë natë (6 janar) duke konfirmuar se Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka urdhëruar menjëherë Drejtorinë e Standardeve Profesionale në Policinë e Shtetit, që të nisë verifikimin e veprimeve të efektivëve në Shkodër. Gjithashtu, Shërbimet e Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave të Policisë së Shtetit kanë nisur një hetim të brendshëm për ngjarjen. Deklarata e Policisë së Shtetit dënon aktin dhe rithekson se do të marrë masa për çdo tejkalim në ushtrimin e detyrës nga punonjësit e Policisë së Shtetit ndaj stafit të medias.