Sulme ndaj mediave dhe organizatave mediatike, Top Channel, 27/03/2023, Tiranë

  0
  164
  Shteti AL
  Emri dhe mbiemri Top Channel
  Gjini Group
  Data 27/03/2023
  Qyteti Tirana
  Lloj i incidentit
  Emri i Medias Top Channel
  Burimi https://top-channel.tv/2023/03/27/rama-agresioni-kriminal-ndaj-top-channel-me-pasoje-humbjen-e-nje-jete-kerkon-pergjigje-te-qarte-nga-agjencite-ligjzbatuese03/
  Përfundimi ligjor Në vazhdim (rasti nuk është mbyllur)
  A është njoftuar asociacioni i gazetarëve? Po

  Sulm me armë zjarri ndaj Top Channel: Vritet roja

  SafeJournalists është alarmuar nga incidenti tragjik që ndodhi në Top Channel, një nga stacionet kryesore televizive kombëtare shqiptare dhe kompanitë më të mëdha mediatike. Më 27 mars 2023, rreth orës 01:00, persona të paidentifikuar hapën zjarr në ambientet e Top Channel në Mzeze, me pasojë humbjen tragjike të rojes së sigurisë, 60-vjeçarit Pal Kola.

  Policia e Shtetit ka ngritur një grup të dedikuar hetimor, në bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë për të shqyrtuar rrethanat, mbledhjen e provave dhe identifikimin dhe kapjen e autorëve. Shërbimet e policisë janë vënë në ndjekje aktive të autorëve, duke ngritur postblloqe dhe duke hetuar një makinë të djegur Range Rover me targa të vjedhura të gjetura në Golem të Kavajës, së bashku me dy armë zjarri brenda mjetit. Në vendin e të shtënave u zbuluan edhe 25 gëzhoja kallashnikov dhe dy armë zjarri kallashnikov.

  Kryeministri Edi Rama dhe Presidenti Begaj kanë dënuar të dy sulmin e dhunshëm në Top Channel dhe kanë bërë thirrje për një përgjigje vendimtare nga organet ligjzbatuese për të vënë me shpejtësi autorët para drejtësisë.

  SafeJournalists i shpreh ngushëllimet familjes së Pal Kolës dhe solidarizohet me të gjithë komunitetin e Top Channel. Blerjana Bino, kerkuese e rrjetit u shpreh: “Ne bëjmë thirrje për veprime të shpejta për të hetuar këtë sulm dhe për të nxjerrë autorët para drejtësisë. Nevojitet një përgjigje e koordinuar dhe efektive nga të gjitha institucionet përkatëse ligjzbatuese, si dhe solidaritet i fortë me Top Channel dhe të gjithë komunitetin e tyre mediatik.”

  SafeJournalists do të vazhdojë të monitorojë nga afër situatën, duke mbrojtur sigurinë dhe sigurinë e gazetarëve dhe profesionistëve të medias dhe duke u kërkuar autoriteteve të marrin të gjitha masat e nevojshme për të garantuar drejtësinë dhe për të parandaluar sulmet e ardhshme.

  Burime

  http://www.panorama.com.al/sulmi-me-arme-ndaj-top-channel-gjendet-nje-makine-e-djegur-ne-golem-cfare-u-zbulua-brenda-automjetit/

  https://top-channel.tv/2023/03/27/rama-agresioni-kriminal-ndaj-top-channel-me-pasoje-humbjen-e-nje-jete-kerkon-pergjigje-te-qarte-nga-agjencite-ligjzbatuese03/

  https://top-channel.tv/2023/03/27/ngjarja-e-rende-ne-top-cha0nnel-presidenti-begaj-organet-ligjzbatuese-ta-zbardhin-sa-me-shpejt1/

  https://www.facebook.com/policiashtetitshqiptar/posts/pfbid06nWRTdtP2afY6hVhvbCkciUMTaYuCFe59LrVdcjJQrQFNuU5y43d75zR1nCTJEeBl

  Perditesime mbi rastin nga Keshilli i Evropës:

  “Në përgjigje të kësaj ngjarje të rëndë, Policia dhe Prokuroria kanë bashkuar forcat për ngritjen e një grupi hetimor të ngarkuar për zbardhjen e rrethanave, hetimet e plota dhe provat e mbledhura i kaluan Prokurorisë pranë Rrethit Gjyqësor Tiranë. Veprat penale që po ndiqen përfshijnë “Vrasje në rrethana të tjera cilësuese, me ndikim të rrezikshëm në jetën e shumë personave” si dhe “Përdorim i paautorizuar i armëve, municioni dhe prodhimi i lëndëve plasëse”, të përcaktuara nga nenet 78/2 dhe 278/1 të Kodit Penal. Shërbimet e Policisë Gjyqësore pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe Departamenti i Policisë Kriminale, mbeten plotësisht te angazhuar në përpjekjet e tyre deri në kapjen dhe vënien para drejtësisë së personave përgjegjës”.

  Burimi: https://rm.coe.int/albania-en-reply-security-guard-killed-in-firearm-attack-on-top-channe/1680ab41d7