Županijski sud u Karlovcu odlučio je da bračni par ide u istražni zatvor na 30 dana nakon što su napali novinarsku ekipu koja je snimala prilog o devastaciji prirode na obali rijeke Une. Z.M. (65) i N.H.M. (54) ostaju iza rešetaka, u istražnom zatvoru, na 30 dana, zbog opasnosti od bijega. Ako žele van, moraju platiti jamčevinu od 15 tisuća eura po glavi, javljaju 24sata.hr.
Ne postoji opasnost od ponavljanja djela. Tako je odlučio sudac istrage na Županijskom sudu u Karlovcu, na koji je bračni par doveden nakon što su uhićeni zbog napada na novinarku Provjerenog, Danku Derifaj, i snimatelja Miroslava Bokana.
Podsjetimo, Derifaj i Bokan su bili na terenu i snimali priču o višegodišnjoj devastaciji prirode uz rijeku Unu, koju institucije godinama ignoriraju. Novinarsku ekipu pozvali su mještani, zabrinuti zbog toga što se događa. Riječ je o jednom od najljepših europskih slapova, Štrbačkom buku, a bračni par je zaposjeo javnu zemlju, betoniraju, ruše stijene, postavljaju rasvjetne stupove i naplaćuju ulaznice posjetiteljima. Dvojac ej snimao reportažu na parkiralištu, kad su krenule salve uvreda pa onda i fizički obračun u kojem je N.H.M. ošamarila Derifaj.
– Spremna sam na sve, ali zabrinuta sam bila u što će to prerasti jer su bili nasilni prema snimatelju, koji je imao svu opremu, kameru… Branili smo jedno drugo – prepričala je strašan događaj Derifaj.
Tvrdi da policajci koji su došli nisu znali za Protokol o postupanju u slučaju napada na novinare koji kaže da je napad na novinare kazneno djelo. No sud je to svakako znao, pa je bračni par zadržao u istražnom zatvoru. Ostaje vidjeti hoće li institucije reagirati i zaustaviti devastaciju Lijepe naše.
Više možete pročitati na 24sata.hr.