SafeJournalists: Надлежните власти во Србија итно да престанат со линч на новинари

  0
  37
  photo: canva

  Оркестрирана кампања против новинарката на телевизијата N1, Вања Ѓуриќ и новинарот на телевизијата Нова С, Жељко Вељковиќ, трае со денови поради коментарите објавени на социјалната мрежа Х. Ситуацијата кулминираше кога телефонскиот број на Вања Ѓуриќ беше јавно споделен на мрежата Х, па малтретирањето и прогонот на новинарката продолжи со повици и пораки преку телефон.

  На 15 јануари непознато лице на социјалната мрежа Х објави видео од малолетно девојче во народна носија како на јавен настан пее песни посветени на Косово. Вања Ѓуриќ на таа објава оставила коментар: „Како е толку мала, а звучи како некоја стара дама од косовскиот циклус“, додека Жељко Вељковиќ напиша: „Општо враќање во средниот век“, по што следеше кампања против двајцата новинари предводени од политичари од власта и опозицијата. Новинарите добија многу навредливи коментари на социјалните мрежи кои содржеа говор на омраза и закани, а имаше и повици за протерување на новинарите од Србија. Посебни навреди, закани и говор на омраза предизвика фактот што доаѓаат од критички ориентирани медиуми.

  После тоа, Вања Ѓуриќ ги избриша своите профили на социјалните мрежи, а во суштината на инцидентот е неовластено објавување на нејзиниот телефонски број на социјалната мрежа Х со покана до корисниците да контактираат со новинарката и да кажат што мислат за неа. коментар, па малтретирањето продолжило преку телефон.

  „Еве го телефонскиот број на Вања Ѓуриќ, која ја плукна нашата Павлина, па кажи и што мислиш за неа откако го избриша твитерот…“, стои во твитот.

  Независното здружение на новинари на Србија (NUNS) најостро ги осудува овие закани и објавувањето на телефонскиот број на Вања Ѓуриќ. Случајот е пријавен до Специјалното обвинителство за компјутерски криминал и NUNS очекува надлежните органи што поскоро да ги преземат сите неопходни активности за да се запре потера по новинарите и со тоа да се покаже дека ваквите кампањи на прогон се недозволиви.

  „Неприфатливо е во 2024 година да се справиме со лекциите за толеранција за различни мислења и да ги потсетуваме граѓаните и политичарите дека мора да разберат и прифатат дека луѓето имаат различни мислења и не смееме да дозволиме новинарите да бидат цел и прогонувани поради нивните ставови. Особено одговорни се владините претставници и политичарите, кои наместо да го осудуваат говорот на омраза и да испраќаат порака за толеранција, тие со своите изјави поттикнуваат дополнителни навреди и закани. Најостро ги осудуваме нападите врз новинарите на N1 и NovaS и очекуваме надлежните органи да заземат силен став и да спречат понатамошни напади врз новинари“, вели Жељко Бодрожиќ, претседател на NUNS.

  Мрежата SafeJournalists, која ги застапува медиумските професионалци во Западен Балкан, се придружува на својата членка NUNS во осудата на заканите и говорот на омраза и бара од надлежните органи да ги преземат сите мерки и активности во нивна надлежност за таквото таргетирање и закани да бидат неприфатливи. Мрежата уште еднаш ги повикува претставниците на сите политички партии да престанат да поттикнуваат напади врз новинарите со својата реторика и да се водат од демократските принципи во своите говори.

  Мрежата SafeJournalists ќе ги информира релевантните национални и меѓународни засегнати страни за овој случај.

  Секој напад врз новинари е напад врз јавниот интерес, демократијата и правата на сите граѓани.

  Приштина – Скопје – Сараево – Загреб – Белград – Подгорица, 18.01.2024

   

  Здружение на новинари на Македонија

  Здружение на новинари на Косово

  Здружение на новинари на БиХ

  Здружение на новинари на Хрватска

  Независното здружение на новинари на Србија

  Синдикатот на медиуми на Црна Гора