Blagojević: Da li će novinarima biti zabranjen pristup sudnici ako sud zaključi da je izveštavanjem vršen pritisak na rad suda

0
338
Source/Author: Insajder
Source/Photo: Foto: Medija centar

NIŠ, 06.03.2018. – Pukovnik Dobrivoje Stanimirović i privatni detektiv Mija Janković podneli su protivtužbe za naknadu štete zbog povrede časti i ugleda protiv urednika Južnih vesti Predraga Blagojevića. Protivtužbe su usledile nakon što je Vrhovni kasacioni sud pravosnažno oslobodio Stanimirovića i Jankovića optužbi za ozbiljnu pretnju Blagojeviću.  

U protivtužbama, u čiji tekst je Insajder imao uvid, Stanimirović i Janković navode da im je Blagojević svojim pisanjem naneo višestruku štetu i vršio pritisak na sud, iznošenjem detalja o tome kada su suđenja zakazana, koje će radnje biti preduzete na suđenju i, kako tvrde, unapred ih proglašavao za krivce.

Stanimirović i Janković su u protivtužbama naveli da su „porodični, nenasilni ljudi“, a da ih sada poznanici na ulici pitaju „o kakvim se to pretnjama radi“. Stanimirović je naveo da je neosuđivan i „lično i profesionalno osoba koja nije sklona protivpravnom ponašanju“, a Jankovću je zasmetalo što su Južne vesti pisale da se u razgovoru sa novinarem predstavio kao „Janković iz Toplane“, što inače potvrđuje i audio snimak, koji je dostupan na portalu Južnih vesti.

S tim u vezi Stanimirović i Janković traže da im se na ime nematerijalne štete isplati iznosi od po 350.000 dinara zbog povrede ugleda, časti, slobode i povrede prava ličnosti.

U izjavi za Insajder.net urednik portala Južne vesti Predrag Blagojević  kaže da je u najmanju ruku zbunjen novonastalom situacijom. On je rekao da su kontratužbe besmislene zbog toga što Južne vesti u svojim tekstovima i izveštajima nisu kršile nijedan Zakon, jer je reč o suđenjima otvorenim za javnost.  Samim tim, navodi Blagojević, ne može se reći da su vršili pritisak na rad suda, time što su izveštavale o sudskom postupku protiv Stanimirovića i Jankovića.

Sada se postavlja pitanje, kaže Blagojević, da ukoliko sud ipak zaključi da je izveštavanjem Južnih vesti vršen pritisak na rad suda, da li će nakon toga biti zabranjeno novinarima da izveštavaju sa suđenja?

Podsetimo da su Stanimirović i Janković gonjeni u krivičnom postupku, kada ih je Viši sud u Nišu krajem februara 2016. godine osudio zbog pretnji novinaru i uredniku Južnih vesti na šest meseci uslovne kazne zatvora. U međuvremenu je Vrhovni kasacioni sud, na zahtev Republičkog javnog tužilaštva, što je svojevrsni apsurd, ovu presudu preinačio u oslobađajuću, zaključivši da nije bilo reči o pretnjama.

Do sada je za pretnje novinarima u Nišu pravosnažno osuđen jedino funkcioner SNS Bojan Marinković zvani Bojzi, koji je tokom suđenja priznao da je počinio to krivično delo, pa je kažnjen s četiri meseca uslovne zatvorske kazne. Iako je Osnovni sud još avgusta 2016. presudio da je Marinković dužan da Blagojeviću isplati 250.000 dinara odštete, po Marinkovićevoj žalbi Viši sud u Nišu je predmet formirao tek januara iduće godine, a presuda nije doneta ni 11 meseci kasnije.

Blagojević je, inače, u aprilu 2013. godine prijavio policiji da ga je, nakon više tekstova o partijskim zapošljavanjima i spornim nabavkama alkoholnih pića na ime reprezentacije u Gradskoj toplani, tadašnji direktor tog javnog preduzeća Milutin Ilić pitao:“ Da ste takvu stvar objavili u Americi, da li biste živi dočekali jutro?“, a na njegovo potpitanje da li je to pretnja, odgovorio: „Da vi kažete da ja lažem, a ja da vas milujem i mazim, to neće moći“. Dan kasnije pozvala su ga dvojica muškaraca koji su se predstavili kao „pukovnik Dobrivoje iz Prištine“ i „telohranitelj Mija Janković“  i upozorili ga da je “državi napravio problem” i da se “ne igra vatrom”. Iako postoje audio snimci njihovih poruka, Stanimirović i Janković su pred sudom tvrdili da to nisu izjavili. Ilića je prošle godine Vrhovni kasacioni sud oslobodio svih optužbi po pitanju ovih pretnji.