Стоп за заплашувањето: Европа ги зајакнува мерките против SLAPPs

0
На почетокот на месец април Комитетот на министри на Советот на Европа ја усвои Препораката за борба против употребата на стратешки тужби против јавното...

ЗНМ, ОЈО и МВР – Зајакнување на заедничките напори кон постигнување...

0
Во организација на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска се одржа заеднички настан со претставници на Министерството за внатрешни работи (МВР) и Основното...

Чадиковски: Нема компромис за одбраната на слободата на мислата и говорот!

0
Претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски се обрати на Меѓународната конференција по повод 60 години Уставен суд, што се одржа во Собранието на Република Северна...

ЗНМ во Брисел информираше за состојбата со новинарите и медиумите во...

0
Состојбите, условите, безбедноста на новинарите и медиумските работници, неказнивноста на напаѓачите врз новинарите (посебно за интернет заканите) и омаловажувачкиот однос на политичарите кон медиумските...

ЈАСНО.МК гласно во битката против дезинформации

0
Здружението на новинарите на Mакедонија (ЗНМ) во соработка со Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) денеска ја презентираа дигиталната платформа ЈАСНО.МК. Целта на оваа...

ЗНМ и Мисијата на ОБСЕ во Скопје: Соработка за унапредување на...

0
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) беше домаќин на амбасадорот Килиан Вал, шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, и неговиот тим, одбележувајќи ја...

SafeJournalists: Итно да се најде и да се гони лицето одговорно...

0
Новинарите од N1 вчера добија закани преку електронска пошта. Извесен Милан М. испратил порака до веб редакцијата N1 дека меѓу другото рекол дека ќе...

Презентација на анализата: Како до поефективна заштита од стратешки тужби против...

0
Во рамките на проектот на ЗНМ, а со поддршка на УНЕСКО „Стратешките тужби против учеството на јавноста (SLAPP) се шлаканица за граѓаните и за...

SafeJournalists: Загриженост поради заканите за силување кон црногорските новинарки

0
SafeJournalists мрежата е загрижена поради заканите за силување кои беа испратени до новинарките во Црна Гора минатата недела. Непознато лице испратило мејл со закани за...

Реализирана обука на темата вештини за преговарање за членките на SafeJournalists...

0
Изминативе два дена претставници од здруженијата и организациите кои се членки на SafeJournalists мрежата учествуваа на обуката „Вештини за преговарање“ која се одржа во...

AJM and BPPO: Greater institutional protection of media workers

0
On November 2nd, the International Day to End Impunity for Crimes Against Journalists, the Basic Public Prosecutor's Office (BPPO), in cooperation with the Association...

МФРР и мрежата SafeJournalists – Славко Ќурувија: Циклусот на неказнивост за...

0
По почетокот на повторното судење минатата недела во Апелациониот суд за убиството на српскиот уредник и издавач Славко Ќурувија во 1999 година, недизајнираните партнери...