Sulme të tjera ndaj gazetarëve, sulm digjital ndaj Afrovita Hysajt, 24/10/2023, Vlorë

  0
  233
  Shteti AL
  Emri dhe mbiemri Afrovita Hysa
  Gjini Female
  Data 24/10/2023
  Qyteti Vlore
  Lloj i incidentit
  Emri i Medias Kanalit 6+1 Vlora
  Burimi Union of Albanian Journalists
  Përfundimi ligjor Në vazhdim (rasti nuk është mbyllur)
  A është njoftuar asociacioni i gazetarëve? Jo

  Më herët gjatë ditës së sotme, më 24 tetor 2023, Kanali 6+1 Vlorë postoi një status në llogarinë e tyre në Facebook që sulmonte drejtpërdrejt gazetaren Afrovita Hysaj. Përmbajtja e këtij statusi është tejet joetike dhe cenon reputacionin dhe profesionalizmin e gazetares.

  Gjuha dhe fjalori i përdorur në këtë status cenojnë në mënyrë flagrante standardet etike të gazetarisë. Ai shpif publikisht dhe cenon një profesionist të medias, duke dëmtuar diskursin publik dhe duke shkelur përgjegjësitë e komunikimit publik. Ky incident sjell një sulm të paprecedentë ndaj një gazetareje vendase nga një media.

  SafeJournalists Albania i kërkon fuqishëm Kanali 6+1 Vlorë të tërheqë menjëherë deklaratën dhe të kërkojë falje publike. Theksojmë rëndësinë e respektimit të parimeve të etikës gazetareske dhe të ruajtjes së personelit të medias.

  Perditësim mbi rastin, reagim i Drejtorisë së Policisë Vlore:

  `DVP Vlorë

  Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Vlorë kanë referuar materialet në Prokurori dhe u procedua në gjëndje të lirë, për veprën penale “Kanosja”, shtetasi A. D., 57 vjeç, banues në Vlorë pasi:

  Shtetasja A. H., 34 vjeçe, banuese në Vlorë, me profesion gazetare, ka kallëzuar se është kanosur me fjalë nëpërmjet telefonit, nga ky shtetas, për shkak të një lajmi që ajo ka publikuar, lidhur me rastin e 26-vjeçares nga qyteti i Vlorës, e cila dyshohet se është nxitur të përdorte lëndë narkotike nga disa shtetas, 3 prej të cilëve më pas dyshohen se kanë kryer marrëdhënie seksuale me dhunë me të.

  Gjithashtu në vijim të njoftimit të dhënë më datë 22.10.2023, për vënien në pranga të 2 shtetasve dhe shpalljen në kërkim të një shtetasi tjetër, të cilët dyshohen se në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kryer marrëdhënie seksuale me dhunë me një 26-vjeçare, të cilën paraprakisht e kanë nxitur të përdorë lëndë narkotike, sqarojmë se:

  Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Vlorë, në drejtimin e Prokurorisë, kanë vijuar hetimet e thelluara për këtë rast.

  Në vijim, janë referuar materialet në Prokurori, për veprën penale “Nxitja për përdorimin e drogës”, edhe për shtetasin V. K., 36 vjeç, banues në Vlorë, dhe vijon puna për kapjen e tij.

  Ky shtetas dyshohet se ka bashkëpunuar me shtetasit O. T., A. C. dhe G. M., për të nxitur 26-vjeçaren që të konsumojë lëndë narkotike.

  Materialet iu referuan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.`